Конфискуването на автомобили от полицията е европейска практика, ние я прилагаме. Хората трябва да разберат какви са последиците когато карат пияни или дрогирани. Мерките са изключително строги и тежки и ликвидират човека, които попадне в тази ситуация. Въпросът сега е колко ще разберат опасността и ще коригират поведението си на пътя. Въпросът е в превенцията. Това заяви експертът по пътна безопасност Алекси Кисяков в ефира на Нова телевизия по повод новите промени в Наказателния кодекс и по-тежките наказания за пияни и дрогирани шофьори.
Още: Мирослав Боршош към екскурзоводите: Вие сте едни от хората, които показват България пред света
Още: Най-важните новини за деня: 21 февруари 2025 г.
ОЩЕ: Депутатите увеличиха годините за затвор за смърт на пътя
"Законът говори за отнемане, а не за конфискация и то при влязла в сила присъда", обясни адвокат Елица Буенова. Според нея проблем ще има с обезпечението. Заради това тя е сезирала президента Румен Радев да поиска КС да обяви тестове в Закона за движение по пътищата за противоконституционни.
"Между осем месеца и година се чакат кръвните тестове за алкохол и наркотици", подчерта адвокатката. Според нея така се нарушава презумпцията за невинност.
Още: Прогноза за времето - 22 февруари 2025 г. (събота)
"Проблемът е, че са абсолютно недомислени текстовете. Този, който е за управление с алкохол или наркотици, задължава държавата да отнеме автомобила. Ако има катастрофа с ранени или смърт обаче държавата може да вземе автомобила. А при третия текст, където има евентуален умисъл, въобще не е предвидено отнемане на автомобила", коментира от своя страна адвокат Калин Ангелов.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Разлюля тепетата: Земетресение с магнитуд 3.1 в района на Пловдив
Още: Премиерата на филма за Милен Цветков: Сълзи, но и много надежда
"Тези изменения са абсолютно недомислени и ще доведат само до сериозни проблеми", добави той. Според адвокат Ангелов текстовете отварят врата за корупция.
Адвокат Буенова обясни, че проблем е как точно ще се обезпечи това вземане. „Ако делото е продължи 2 години, то може тази кола да я няма. Но ако бъде взета веднага и се окаже, че ние не сме карали под въздействието на алкохол или наркотици, какво става с тази кола, която е седяла на паркинг 2 години?“, обясни тя.
Още: Над 6000 продукта с роден вкус на добри цени в Kaufland
Още: Трети бойкот на магазините, този път и на банките