Поредица от пропуски и нарушения при проектирането, ремонта и експлоатацията на пътя са причина за тежката катастрофа край Своге. Това са изводите на експертите от Института за пътна безопасност (ИПБ), които представиха резултатите от своя доклад след обследване на мястото на инцидента.
Още: “Магьосник“: Така Богдан Милчев от ИПБ нарече министър
Още: Не е случайност: Становище за смъртта на българина, работещ за ООН в Газа
Последният държавен орган, който е могъл да предотврати това, е МВР, смята председателят на института Богдан Милчев.
"МВР може да се разпореди и да поиска да бъде спрян пътят, ако прецени, че този път е опасен. Колко предписания от петте най-големи града в България - София, Стара Загора, Варна, Бургас и Пловдив, колко предписания и разпореждания са издадени на стопанина на пътя? Точната бройка е в доклада. Над 1200 са. А колко пъти вие санкционирахте стопанина на пътя и приложихте тази мярка, която е в закона за движение по пътищата? Отговорът е: нула", заяви Дияна Русинова.
По думите й на опасния завой няма сложен законово установен знак, а пано с измислено съдържание.
Още: Добра новина за дъжда в България, лоша за Гърция: Прогнозата на Анастасия Стойчева
"То само разсейва шофьорите. В зоната на катастрофата знаците не са сложени на правилната височина, нито на правилно отстояние от пътя", добави Русинова.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Не е шега: Скачат осигуровки за пенсия и здраве
Още: След гафа: Министерство на спорта още не знае как излезе числото 41 в "5 от 35"
И допълни интересен факт - че през 2012 година, преди ремонта на пътя, не е имало знак за намаляване на скоростта.
"Освен това основите на мантинелата са поставени по грешен начин - не на 55 см, а на 20 см от платното. Така самата мантинела навлиза в пътното платно с няколко сантиметра и цялото движение се измества навътре към осевата линия. Тротоарът също не е бил според изискванията и вместо 150 см. е 111 см.", каза още тя, като подчерта и маркировката не е изпълнена правилно.
Проверката на института показва също, че и зърнометрията на aсфалта е нарушена, а фракцията на настилката не е каквато трябва да бъде - пътят е бил гладък като огледало, всички са знаели, казаха от института и потвърдиха, че цялостната геометрия на пътя е променена. Освен това по пътя редовно имало наноси. Държавата обаче отказала съдействие на института, защото вървяло следствие.
Още: Тестват системата BG-ALERT
Още: 1 април е: Отбелязваме Деня на шегата
"България продължава да е най-опасното място за живеене в ЕС по отношение пътната безопасност", каза Милчев, който е бивш шеф на КАТ-София.
По думите му МВР е можело да глоби собственика на пътя - АПИ, с между 2 и 7 хиляди лева, както и да спре движението по него.
"На опасния път, при дъжд, водата пресича пътя няколко пъти", изтъкна той.