„Престъпленията в Буча не трябва да се гледат като изолирани инциденти, а в контекста на случващото се в Украйна“, каза бившият експерт към прокуратурата на Международния наказателен съд в Хага Татяна Бъчварова.
Още: БАБХ с важни препоръки какво агнешко да купуваме за празниците
Още: Най-важните новини за деня: 7 април 2025 г.
„Трябва да се вземе предвид, че те са извършени по време на въоръжения конфликт, което дава основание за престъпленията да бъдат разследвани като военни престъпления или такива срещу човечеството“, допълни Бъчварова.
Тя поясни, че прокурорът към Международния наказателен съд вече е изпратил свои представители на място в Украйна, както и в Полша, където са се срещнали с пострадали от престъпленията. „Прокурорът е призван да води безпристрастно разследване, той разследва всички участница в конфликта, всички страни“, каза още Бъчварова.
Още: Завръща ли се пролетта? Прогнозата за времето на Деница Стоянова
Още: Диана Русинова: Последните 4-5 години нямаше реална поддръжка на пътищата
Всичко за войната в Украйна на живо във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: След смъртта на Сияна: Държавата този път дава гаранции, че нещата ще се променят - ето как (ВИДЕО)
Експертът каза, че доказателства се събират от най-различни организации, които ги предоставят на служители на прокуратурата и на местните власти. Според разпоредбите хората, които носят отговорност са преките извършители на деянията, тези, които дават заповедите и тези, които налагат политиката.
Още по темата Украйна - четете тук.
„Имунитетът дори на най-висите държавни длъжности не пречи за провеждане на разследване и подвеждане на отговорност на отговорните лица. Международният наказателен съд не може да осъди едно лице задочно, то трябва да присъства в залата“, поясни Бъчварова. За тези престъпления присъдата е до 30 г. лишаване от свобода или до живот.
Още: Ивайла Александрова: Паметта има спасителна функция (ВИДЕО)
Още: На 72 години почина обичаният актьор Пламен Сираков