Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Експерт: За екстрадиция на Желяз Андреев трябва да има престъпление и по българския закон

22 април 2018, 18:00 часа • 5940 прочитания

Как трябва да реагира държавата при постъпило искане за екстрадиция на български гражданин? Какво трябва да се направи при казуса на Желяз Андреев от Добрич? Какво представлява споразумението за екстрадиция и каква е разликата между екстрадицията и европейската заповед за арест. По тези въпроси говори пред БНР един от водещите експерти по наказателно право в България - адвокат Любомир Владикин – адвокат на годината за 2017 г.

Имаме договор със САЩ, който е ратифициран във държавен вестник, той е част от вътрешното право и следва да се прилага. Запознах се с около десетина съдебни решения, които уреждат въпроса във връзка с допускането на екстрадиция от България и ми направи впечатление, че съдът изследва т. нар "двойна наказуемост на деянието", започна адвокат Владикин.

За да се приложи договорът със САЩ, включително и екстрадицията, трябва да се изследва въпроса има ли престъпление и по българския закон. В конкретния случай с Желяз Андреев е инициирано от Държавния департамент на Министерството на правосъдието с решение на съд, практически окръжният съд, който ще реши въпроса, след да посочи до колко състава на престъплението, посочен при искането на САЩ се препокрива със състава на нашия наказателен кодекс.

Такъв състав има, чл. 233 от нашия кодекс като искам да направя следното тълкуване този наказателен състав урежда умишлени престъпления, свързани с извършване на брокерска дейност, търговия с оръжия, включително и когато са наложени санкции на Съвера за сигурност към ООН.

В конкретния случай - ако ембаргото върху търговията със стоки с двойна употреба е наложено само от САЩ, по нашия закон няма да има двойна наказуемост. Първо трябва да се отговори на въпроса това стоки с двойна употреба ли са. На второ място - до колкото разбрах Желяз Андреев не е бил управител на въпросната фирма – обобщи адвокат Владикин. Той най-вероятно е действал според трудовия си договор. Ако тази фирма няма регистрация за търговия на стоки с двойна употреба - това е сериозен проблем. В този случай е важно колко добросъвестно ще си свърши работата съдът. Може да се направи трезва преценка ако се вникне в детайли и има ли основания за отказ от екстрадиция на лицето, продължи адвокатът.

По думите му е нужно е да се прецизира въпросът с отговорността – българският Наказателен кодекс предвижда отговорност за управителите и ръководителите на една фирма, а американският – вероятно за всички. Временното задържане на Желяз Андреев в очакване на искане за екстрадиция е нарушаване на личните му права. Никой не трябва да преживява такъв стрес, недопустимо е да бъде държан в такова положение, завърши експертът.

ЧУЙТЕ ЦЯЛАТА ДИСКУСИЯ С МНЕНИЕТО НА АДВОКАТ ВЛАДИКИН!

Милена Славкова
Милена Славкова Отговорен редактор
Новините днес