През последните два месеца у нас са станали 13 верижни катастрофи с шест жертви и десетки ранени. Това показва анализ на Института за пътна безопасност. При всички инциденти има един и същи проблем, а именно човешка грешка. Това коментира председателят на института Богдан Милчев пред bTV.
Още: Жълт код за значителни валежи в девет области
Още: Кой има имен ден днес, 23 декември 2024 г. Честито!
„Швеция, която е най-безопасната страна в света още през 1997 г. приема програма, известна като „Визия 0”. Тя се основава на това, че хората се раждат грешни. Те допускат два вида грешки – умишлени и неумишлени. При катастрофата на АМ „Струма” също е налице човешка грешка – от страна на шофьорите и на длъжностни лица, които трябва да се грижат за пътя. Въпросът е как да се въздейства на тези грешки”, каза Милчев.
Той обясни, че верижните катастрофи настъпват, когато има недостатъчна дистанция или когато е налице превишена скорост. Комбинацията от тези две нарушения е предпоставка за тежък инцидент. По думите му в момента нямаме потенциала да въздействаме върху този тип нарушения.
Причината, според Богдан Милчев, е липсата на динамичен контрол по пътищата от страна на пътните полицаи. Те трябва да са в движение, а не да стоят статични, защото по този начин не може да се контролира движението. Нужно е и да разполагат със съответната техника, с която да установят нарушенията и да изведат безопасно от пътя нарушителите.
Още: Най-важните новини за деня: 22 декември 2024 г.
Още: Възстановиха електрозахранването на селата в Смолянско, останали без ток заради снега
„Трябва контрол и за неумишлените грешки, които са поради незнание или разсейване. Трябва да се подобри обучението. Затова считаме, че е необходимо изцяло нов подход. Изцяло нова философия, а именно сериозно възпитание у шофьорите, както и институционален контрол”, обясни Милчев.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Той е на мнение, че с некомпетентното си управление АПИ е довела до това хората да обвиняват състоянието на пътищата за катастрофите. Милчев призова пътната агенция да направи проверка дали два пъти в годината се правят инспекции на пътищата.
„В Института за пътна безопасност имаме информация, че такива инспекции не се правят, защото ако имаше, щяха да се констатират места, където има мъгли и където пътят пропада. Затова сме готови да дадем цялата си експертиза на новото ръководство на АПИ”, заяви Богдан Милчев.