Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Експерт: МОСВ трябва да създава предвидими местообитания за щъркелите

21 март 2018, 07:45 часа • 2076 прочитания

Министерството на околната среда и водите трябва да създава предвидими местообитания за белите щъркели. Това каза в интервю за Радио „Фокус“ д-р Николай Скендерски, ветеринарен лекар в Зоопарка в София. Според него оттам нататък грижата за щъркелите трябва да се поеме от регионалните инспекции по околната среда и водите. Д-р Скендерски обясни, че първият признак за настъпването на хипотермия при щъркелите е обездвижването и адинамичността.

Други животозастрашаващи за птиците фактори са замръзването на техните местообитания и липсата на храна, добави лекарят. Обледенените птици, при които вече е настъпила хипотермия, трябва незабавно да бъдат прибрани на закрито, но не и да бъдат оставяни на течение, препоръча Скендерски.

"Забелязвам по телевизията, че дадоха един репортаж, където се вижда как хранят щъркелите с риба, която е междинна между цаца и меджит. По принцип това е солена риба и тя не е подходяща при по-продължително даване като храна на изгладнелите щъркели, защото солта не действа много добре. Възможни са отрицателни последствия при хранене с осолената риба. По принцип се препоръчва да се дава подходящ вид месо, примерно пилешко, което не е замръзнало и не е осолено. Това са елементарните неща", каза още д-р Николай Скендерски.

Той допълни, че ако до 72 часа не се наблюдава подобряване в състоянието на птиците, е препоръчително да се търси помощта на спасителните центрове. Хората не могат да положат ветеринарно-медицинските грижи, които биха били направени в подобен център, добави Скендерски. Риск за щъркелите крие и т.нар. „одомашняване“, водещо до загуба на част от природните инстинкти на птиците, нужни за миграционните процеси, коментира Скендерски.

Евгения Чаушева
Евгения Чаушева Отговорен редактор
Новините днес