Ескпертът от Асоциация "Активни потребители" Богомил Николов посочи, че самостоятелното водене на битки в съда за компенсация на хората заради силния снеговалеж, чието имущество е пострадало или засегнато от него, е много трудна битка. Възможността да се снабдят хората с доказателства хората е много затруднена, коментира той в студиото на bTV.
Още: Заради обилния сняг: Близо 30 000 домакнства са без ток
Какви са вариантите за обезщетение?
Той обясни, че има варианти хората, чието имущество е пострадало от снеговалежа, да получат обезщетения, но не е много надеждна. Причината – имало много „ако“ и ако има изгорели електроуреди. Трябва да се дължи компенсация и затова, че хората са били без ток. Ако два или три дни нямаш оръдието на труда, с което работиш – било компютър, който работи на ток или нещо друго, може да фалираш, изтъкна Николов.
Много е важно да се направи важно уточнение и разграничение – когато недоставянето на услугата е в резултат от извънредно събитие, тогава не се дължи обезщетение. В случая може да се разглежда виновно поведение заради падналите дървета вследствие на снеговалежа в цялата страна, отбеляза Богомил Николов.
Според него трябва да има служебна компенсация, която трябва да е базирана навреме. За съжаление и това нямало да помогне. Потребителите ще са по-щастливи, ако всичко това не се случва, а не дали ще получат компенсация или не, добави Николов.
Още: Бедствено положение в няколко области: Спасени хора, закъсали автобуси и места без ток (ВИДЕО)