Подготвеността ни за голямо земетресение равна на кръгла нула. Това заяви пред БНТ строителният инженер и експерт по сеизмично инженерство Димитър Куманов.
Още: Кои са най-предпочитаните дестинации сред българите през ноември?
Още: До какво води липсата на опция „Преглед и тест“ при е-магазините?
"Видя се след земетресението в Перник какъв хаос беше. В Турция са много по-подготвени от нас, защото 1999 г. (земетресението в Измит - б.р.) година ги поне понаучи на някои неща. Те пък продължават да не спазват нормите, имат някакви амнистии там, което са невероятни неща. Поне това, слава Богу у нас не се случва", посочи той.
"В България в строителството за съжаление има много казуси, при които хората си правят ремонти без да викат конструктори, без мерки за усилване, събарят стени. Това е масов проблем особено в големите градове", заяви експертът. "Част от нещата, които трябва да се свършат, е превенция и подготовка на държавата и население за реакция след следващо силно земетресение у нас", убеден е Кузманов.
Властите в България нехаят за сеизмичния риск, твърди бивш министър
Още: Доц. Миланов за обидите между политиците и липсата на възпитание
Още: Проф. Рачев прогнозира затопляне в новогодишната нощ
Куманов предупреди за рискови места при едно силно земетресение в България. Язовир "Яденица", който тепърва ще се строи, ще е върху 30 метра широк разлом. "Нормите за проектиране на сгради и строителство забраняват строителство върху разломи. Сега в Турция се видя защо - заради източно- анадолския разлом", каза строителният инженер.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Заради снега: Остава кризисна ситуацията в Троян, Ловеч и Самоков
Куманов прогнозира как при земетресение този язовир "отива на кино" и водата ще се излее в дефилето на река Яденица и ще отнесе всички, които пътуват по дефилето и село Голямо Белово и град Белово.
Язовирът също има наказателна процедура за нарушение на директиви на ЕС, но въпреки това ще се строи. "Защото има 1 млрд. за разделяне", каза Куманов. Рисково място според него е и хвостохранилище "Люляковица", което имат намерение да го надстроят със 70 метра с хвост. Височината на стената му в момента е 80 метра, като голяма част е построена с хвост. Така ще стане 150 метра, което е "абсурдно в сеизмичен район", каза Куманов. По думите му и мостът на Мирово е рисков, защото според Куманов е "подкопан 4 метра от кражба на баласта от коритата на реките, маскирано като почистване на речното корито".
Куманов предупреди за рискови места при едно силно земетресение в България. Например, язовир "Яденица" до Белово, който тепърва ще се строи, ще е върху 30 метра широк разлом.
Още: Пускат градския транспорт до Витоша, снегът надхвърля 2 метра
Още: 21 години от атентата в база „Индия“ в Ирак, загиват петима български войници
"Нормите за проектиране на сгради и строителство забраняват строителство върху разломи. Сега в Турция се видя защо - заради източно- анадолския разлом", каза строителният инженер. Куманов прогнозира как при земетресение този язовир "отива на кино" и водата ще се излее в дефилето на река Яденица и ще отнесе всички, които пътуват по дефилето и село Голямо Белово и град Белово.
Язовирът също има наказателна процедура за нарушение на директиви на ЕС, но въпреки това ще се строи. "Защото има 1 млрд. за разделяне", каза Куманов.
Рисково място според него е и хвостохранилище "Люляковица", което ще се надстрои със 70 метра с хвост. Височината на стената му в момента е 80 метра, като голяма част е построена с хвост. Така ще стане 150 метра, което е "абсурдно в сеизмичен район", предупреди Куманов.