Екозащитниците, представители на движение "За Земята", "Грийнпийс", и граждани се събраха пред сградата на икономическото министерство в столицата не за да протестират, а за да напомнят за опасността от ядрената енергетика. Повод е годишнината от аварията в японската електроцентрала "Фукушима", предаде БГНЕС.
Още: Времето утре - 4 април 2025 г. И през почивните дни
Още: Шест училища от Югозападна България се включват в Panda Labs Schools с подкрепата на Kaufland
Демонстрантите носят маски на лицата си, на които е изобразен международният знак за радиоактивност. Те сами казват, че това е знакът на радиацията. Плакатите, които носят, са против строителството на АЕЦ "Белене", а на тях пише: "АЕЦ Белене - краят на изолацията" и е пресметнато какво може да се направи с един милиард евро. На друг плакат пък има снимки на всички министри на икономиката и енергетиката от Милко Ковачев до сегашния ръководител на ведомството Трайчо Трайков.
Ние сме тук да напомним, че в Япония – страна, която има финансова възможност, която е високотехнологична и организирана – се случи аварията във "Фукушима", каза Петко Ковачев, един от организаторите на акцията. Той заяви, че тези, които днес напомнят за аварията, искат да кажат на управляващите, че България нито има финансовата възможност, нито изградена култура за безопасност, за да си позволи строителството на АЕЦ "Белене". Ковачев каза, че вчера са имали среща със заместник-министър Делян Добрев, който им съобщил, че няма стрес-тест за Белене.
Петко Ковачев подчерта, че екозащитниците в България и по света настояват да има трети етап на стрес-тествете, които да оценят плановете за евакуация и цялостната безопасност на всички атомни централи.
Още: Погребват загинало в катастрофа с ТИР 12-годишно момиченце. Бащата с лична кауза
Още: Кратка априлска зима: Прогнозата на Анастасия Кирилова