Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Екоминистърът: Българската индустрия е по-модерна и по-чиста, отколкото предприятия в Германия и Франция

02 февруари 2024, 21:45 часа • 3584 прочитания

Идеята за зелена икономика и за зелени правила не загива по площадите и шосетата на Европа. Протестите са стимулирани от други фактори - рязкото и неочаквано спадане за много земеделци на земеделските продукти на световните пазари, както и размекването от очакваните субсидии, които нямат добро влияние върху икономиката. Това коментира в студиото на "Панорама" по БНТ министърът на околната среда и водите Юлиян Попов.

Още: Вдигат двойно глобите за замърсяване на водата, въздуха и почвата

Според него, зелената сделка и зелената икономика се движи много уверено напред. За голямо съжаление в Европа недостатъчно уверено, което води до загуба на конкурентоспособност на Европа спрямо САЩ, Китай, Южна Корея и Япония. "Зелените технологии и зелената индустрия, както и зелените партии нямат много общо по между си. Трябва много ясно да разделим напредъка на чистите технологии и политическата реалност, която е по-различна", обясни той. 

За вятърните централи в Черно море

По отношение на българската икономика, Юлиян Попов посочи, че тя може да бъде ефективна и зелена или неефективна и мръсна. "Това е изборът, който трябва да направи българската икономика и българската индустрия. МОСВ работи много ефективно с тежката индустрия. Колкото и странно да звучи, българската индустрия е много по-модерна и по-чиста, отколкото аналогични предприятия в Германия или във Франция", добави екоминистърът.

Още: Екоминистърът: Напълно безплатното саниране свърши

Това не е толкова странно, защото много от българските предприятия са изградени скоро, каза още Попов. Той призна, че е един от хората, които са популяризирали идеята за вятърни централи в Черно море още през 2018 г. "Това е много добра идея по принцип, обаче аз не виждам сериозна перспектива за офшорна вятърна енергия, т. е. перки в морето, преди края на това десетилетие, най-вероятно в края на следващото десетилетие, просто защото технологията трябва да се развие още и трябва да премине през невероятни публични консултации и с това искам да успокоя всички рибари и туристическия бизнес, че нищо няма да стане за сметка на тях", поясни министър Юлиян Попов.

Още: Екоминистърът: Няма да нарежем и унищожим нито една въглищна централа

Елин Димитров
Елин Димитров Отговорен редактор
Новините днес