От министерството на околната среда и водите отричат да се водят преговори за внасяне на отпадъци от Рим или други италиански градове.
Още: Прогноза за времето - 2 април 2025 г. (сряда)
Още: Най-важните новини за деня: 1 април 2025 г.
По-рано BTV разпространи новината, че общината в италианската столица преговаря с български компании за депониране на отпадъците на града у нас. Бяха съобщени и детайли, че сделката щяла да има срок от една година. Още подробности можете да прочетете в тази статия.
"Нито правителството, нито Министерството на околната среда и водите(МОСВ) водят преговори с Италия за приемане на отпадъците на Рим или други италиански градове", съобщават от МОСВ, цитирани от Нова тв.
Още: Експерт: България е сред страните с най-висока позволена скорост в Европа
Още: Продължават ли валежите: Вижте прогнозата на Деница Стоянова
В министерството няма постъпили и заявления за внос на отпадъци от Рим, се уточнява още в собщението. Така от министерството отричат напълно информацията, че от януари в България може да се внасят отпадъци от Рим.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Посрещаме първия изтребител F-16 утре (ВИДЕО)
Още: НИМХ: Миналият месец е един от петте най-топли месеци март от началото на века
Отпадъците, цитирани в публикациите в медиите, са обект на задължителна процедура с предварителна писмена нотификация и могат да бъдат внасяни единствено с цел оползотворяване. Също така са забранени и превозите на отпадъци за България, предназначени за обезвреждане и депониране.
От МОСВ пишат, че Законът за управление на отпадъците ограничава количеството на вноса, а ведомството спазва стриктно разпоредбите в него. Администрацията цели да поощри енергийното оползотворяване на RDF, образуван в България, и да предотврати прекомерен внос, затова България е единствената страна в ЕС, която е въвела това ограничение за внос, уточняват от министерството.
Както Actualno.com писа през 2017 г. в България е имало внос на отпадъци за горене, но не повече от 50% от капацитета на съответната инсталация, подчертават от МОСВ. Специално от Италия – дестинация, за която "Биволъ" писа, че е източник на отпадъци за горене за ТЕЦ-овете на Христо Ковачки, има внос на киселина от батерии, на RDF и третирани смесени отпадъци.
Още: Отиде си легендарният барабанист на "Щурците" Георги Марков
Още: Новите учебни програми - неясноти, безпорядък, проблеми: Експертно мнение на Емил Соколов (ВИДЕО)
Освен това в края на тази година България трябва да докладва съгласно Базелската конвенция за контрол на трансграничното движение на опасни отпадъци какви отпадъци и откъде са внасяни в страната през 2018 г. Още за това може да прочетете в тази статия.