Вече шести ден корабът "Вера Су" е заседнал до скалите на Камен бряг с целия си товар на борда. Към момента предварително планираната операция по разтоварването е отложена, като се търсят други алтернативни варианти съдът да бъде освободен от товара и да бъде изтеглен на безопасно разстояние от скалите.
Още: Седмична прогноза за времето за 23-29 декември 2024 г.
Още: Очерняне на продукт или нередности: БАБХ трябва да се произнесе за шоколадови изделия*
Междувременно Гражданското сдружение "Да запазим Корал" предупреди за опасност от екокатстрофа в района. Във фейсбук от те написаха:
3300 тона урея на заседналия кораб Vera Su. След три денонощия започват умерени до силни североизточни ветрове, които ще продължат повече от седмица, най-опасните за заседналия кораб!
Накратко, уреята попаднала в морето в подобна концентрация предизвиква бурен цъфтеж на фитопланктона Pseudo-nitzschia, което продуцира и като реакция токсин, изключително опасен за морските обитатели, включително и птици, а когато се натрупа в тях може да доведе и до опасност за човешкия живот при консумация на риба или други морски обитатели съдържащи вече токсина.
Още: Министърът на културата Найден Тодоров е бил в "Пирогов"
Още: Повече от двоен ръст през 2024: Директорът на ПСС за смъртта в българските планини
Ако корабът се разбие от идващите неблагоприятни ветрове и товарът му попадне във водата, следва най-вероятно екологична катастрофа с непредсказуеми последствия и обхват!
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: След проверки на БАБХ: Затвориха заведения в популярни курорти
Какво е решението и не трябва ли вече спасителните действия по изваждането и преместването на товара отдавна да са започнали?...
От Зелено движение съобщиха, че през днешния ден ще отидат да се запознаят на място със случващото се:
От Зелено движение с тревога следим ситуацията с кораба VERA SU, заседнал в защитената зона край резерват Яйлата!
Още: Кой има имен ден днес, 22 декември 2024 г. Честито!
Още: Най-важните новини за деня: 21 декември 2024 г.
От снимките и данните предоставени ни от природозащитници се вижда положението на кораба, което може да е предпоставка за разлив, причинител на огромно замърсяване и екологична катастрофа, застрашаваща биоразнообразието в целия регион!
Народните ни представители в 46-ото Народно събрание Борислав Сандов / Borislav Sandov и Албена Симеонова утре ще бъдат на място и ще изискват гаранции за предприемане на всички действия по ограничаване рисковете.
Присъединяваме се към призивите на Гражданско Сдружение Да запазим Корал и настояваме за незабавна реакция от страна на институциите!
Публикуваме две публични SAR сателитни снимки от 20 септември, съответно 3 часа и 15 часа след инцидента, които показват замърсяването.
Ситуацията със заседналия край Камен бряг голям търговски кораб се усложни, след като първоначалния план той да бъде разтоварен чрез плаващ кран и баржа засега пропада. Сега се търсят нови варианти. Според първоначалната идея до заседналия кораб трябваше да застане плаващ кран, с който поне половината от товара да бъде прехвърлен на друг плавателен съд. След направения оглед обаче стана ясно, че дъното е скалисто. Това не позволява там да пристанат кранът и другият кораб. Представителят на корабособственика предложил азотният тор да бъде изхвърлен в морето.
"Товарът принципно не е опасен за морската среда, но там е защитена зона и толкова близо до брега в такива количества МОСВ не е съгласно, пък и ние не сме съгласни, смятаме, че трябва да бъдат потърсени други варианти", заяви к.д.п Живко Петров - директор на ИА "Морска администрация" .
Разтоварването на заседналия кораб е необходимо, за да се повдигне от дъното преди да бъде изтеглен. Освен това 5-те баластни резервоара в носовата част на кораба са пробити и пълни с вода.
"Затова смятаме, че поне 1000 тона трябва да бъдат разтоварени, за да видим дали ще изплава, а може да се наложи и цялостно разтоварване на товара", заяви к.д.п Живко Петров. Водолазните огледи ще продължат в търсене на място, където да застанат кранът и баржата, необходими за разтоварването на кораба. Засега опасност от екологична катастрофа няма, уверяват експертите.
"Но не е ликвидирана възможността при влошаване на времето корабът да бъде разбит там и да не може да го извадим въобще", допълни к.д.п Живко Петров.
Операцията се ръководи от корабособственика, застрахователната компания и наетата от тях фирма. Екоминистерството и Морска администрация следят за изпълнението на операцията, за да няма замърсяване на акваторията на Камен бряг.