Ще бъдат обявени търгове за продажбата на имоти, представляващи част от терена на бивша гара Пионер. Информацията съобщи министърът на транспорта, информационните технологии и съобщенията в служебното правителство Николина Ангелкова, по време на пресконференцията след Министерския съвет днес.
Още: Най-важните новини за деня: 19 февруари 2025 г.
Още: Прогноза за времето - 20 февруари 2025 г. (четвъртък)
Имотите са с обща площ 37 078 кв. м. Продажбата ще се осъществи чрез търгове с тайно наддаване, при първоначална цена от 13 млн. лв. Планира се средствата, получени от продажбата да бъдат вложени в текущо поддържане на жп инфраструктурата, както и за завършване на започнати ремонти на жп линиите, информира МТИТС.
Това е поредният напън да бъдат продадени земите на бившата гара. Опити се правят от 2007 г. насам.
Тогава на дневен ред бяха продажбите на земите не само на гара Пионер, но и на гара Сердика, от двете гари се очакваха между 109 и 130 млн. лв. Тогава брокери по продажби на имоти прогнозираха, че може да се стигне цена от 500 евро на кв. м, че дори и 600 евро.
Още: Горещите теми в интернет на 19 февруари: Сняг затрупа Варна, a "Ергенът" роди нов лаф
Още: Йордан Божилов: Европа много бързо се нуждае от лидерство (ВИДЕО)
През 2008 г. намерението на продажба на двата най-апетитни имота на железницата бе още актуално, но не се състоя заради спорове със Столична община. Тя също имаше апетити към земите, припомня "24 часа".
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Футболните фенове ще могат да видят на живо купата на английската Висша лига в Сердика Център
С кризата и спада на цените на имотите обаче тогавашният министър на транспорта Петър Мутафчиев се отказа да продава на безценица златните земи на железницата. Така някогашните гари продължаваха да пустеят. А сега терените на Пионер са се стопили наполовина. През 2007 г. бяха 60 дка, част от тях бяха отстъпени на общината, а върху терените бяха премахнати жп релсите.
Междувременно стана ясно, че проектът за изграждане на интермодален терминал в град Варна ще бъде спрян. Причината за това е, че до 15 септември обществената поръчка няма да е приключила и не може да бъде избран изпълнител. Проектът се финансира по Публичната инвестиционна програма „Растеж и устойчиво развитие на регионите", по която ще бъдат прекратени всички проекти, чийто договори до средата на септември не са подписани. Това е част от мерките на правителството за икономия на средства от държавния бюджет.