Държавата не се притеснява, че проверявани от Европрокуратурата фирми ще имат достъп до "Граф Игнатиево"

01 април 2025, 14:29 часа • 21272 | прочитания

Защо фирми, за които още през лятото и есента на 2024 г. - по информация в публичното пространство и на сайта на Европейската прокуратура – е стартирало разследване за злоупотреби с европейски финансови средства, са избрани от държавата за изграждане на допълнителна инфраструктура в авиобаза „Граф Игнатиево“? Този въпрос задава депутатът от ПП-ДБ Ивайло Мирчев на министъра на отбраната Атанас Запрянов, след като през февруари стана ясно, че на няколко компании са възложени определени поръчки на обща стойност над 230 млн. лв. Отговорът на ведомството е категоричен - няма влезли в сила присъди срещу лица от тези компании.

Още: Инфраструктура за F-16: МО дава над 230 млн. лв., и "Джи Пи Груп" се сдоби с договор.

Кои фирми ще изграждат инфраструктура в авиобазата?

Фирмите „Джи Пи Груп“ и „ГБС-Инфраструктурно строителство“ АД (в комбинация с „Главболгарстрой“ АД) ще изграждат инфраструктура за приемането на изтребителите F-16 Block 70 от САЩ в авиобазата. На 10 февруари Атанас Запрянов съобщи, че е бил проведен конкурс между 7 дружества (общо са били 8, но едно не е потвърдило интерес) - въз основа на получена от ДАНС справка за тях. Министерството на отбраната се е разбързало с оглед забавяне на цялостната подготовка за приемането на самолетите: Мечтите на българската армия се сбъдват: САЩ ни предава първия изтребител F-16 (ВИДЕО, СНИМКИ)

През октомври 2024 г. изпълнителната власт - второто правителство на Димитър Главчев - взема решение за наличие на основен интерес, свързан със сигурността на страната и необходимостта от защита в случая с изграждането на критична летищна инфраструктура. Във внесения в Министерски съвет доклад са посочени 8 дружества – въз основа на получена от ДАНС справка, съобщи през февруари министърът на отбраната. Става въпрос за „Ат Инженеринг 2000“ ООД, „ГБС-Инфраструктурно строителство“ АД, „Главболгарстрой“ АД, „Електрисити“ ЕООД, „ГБС-Пловдив“ АД, „Джи Пи Груп“ АД, „Каро Трейдинг“ ООД и „Минстрой Холдинг“ АД. Те отговарят на поставените изисквания и критерии за подбор. След извършена оценка на предложенията от всяка от тях и проведени преговори са сключени договори за строителство въз основа на определения критерий „икономически най-изгодната оферта“, съгласно одобрената методика за оценка, посочена в доклада за основен интерес, посочва министърът на отбраната.

Снимка: Getty Images

„Следва да се има предвид, че във внесения в Министерски съвет доклад към РМС №728 от 25 октомври 2024 г. са посочени 8 броя дружества въз основа на получена справка от Държавна агенция „Национална сигурност“. Посочените в доклад към РМС №728 от 25 октомври 2024 г. потенциални изпълнители са дружества, които отговарят на поставените изисквания и критерии за подбор, които изисквания и критерии са аналогични и завишени с тези, предвидени за процедурата по общия ред на Закона за обществените поръчки (ЗОП)", пише в настоящия си отговор Атанас Запрянов.

Обществената поръчка е разделена на 4 позиции. За първия обект - „1550/Район за оперативна подготовка на самолет F-16 с 16 броя укрития с площадки за маневриране, пътеки за рулиране и обслужващи пътища във военно формирование 28000 – Граф Игнатиево“ - договор е сключен с „ГБС-Инфраструктурно строителство“, като общата стойност е 108 432 463,87 лева без ДДС, плюс 10% непредвидени разходи. Срокът за изпълнение е  328 дни.

Още: Тестваха първия български изтребител F-16 Block 70 в полет (СНИМКИ и ВИДЕО)

За втора позиция - Изпълнение на строително-монтажни работи на обект: „1550/Хангар за обслужване и ремонт на самолет F-16 във войскови район 1550 – Граф Игнатиево“ - договорът е с ДЗЗД "Хангар Ф-16". Стойността е 64 680 000 лева без ДДС, пак с включени 10% непредвидени разходи. Срокът за изпълнение е 368 дни.

За трета позиция - Изпълнение на строително-монтажни работи на обект: „1550/Район за обслужване на въоръжение и боеприпаси във войскови район 1550 – Граф Игнатиево“ - договорът е пак с "ГБС-Инфраструктурно строителство". Стойността е 38 834 477,63 лева без ДДС, отново с включени 10% непредвидени разходи. Срокът за изпълнение е 368 дни.

За последна точка от обществената поръчка - „1550/Хангар за обслужване и ремонт на горивната система на самолет F-16 във войскови район 1550 – Граф Игнатиево“ - е сключен договор с "Джи Пи Груп" на стойност 22 368 926,94 лева без ДДС, като са включени 3% недпредвидени разходи. Срокът за изпълнение е 330 дни.

Общата стойност на четирите сключени договора е 234 315 868,44 лева без ДДС.

Снимка: Министерство на отбраната

Защо са избрани тези фирми?

Целта е гарантиране на срочно и качествено изпълнение на посочените обекти, като се отчитат различни специфики: критерии по отношение на притежавани удостоверения за сигурност и проучени като изпълнители на договори с достъп до класифицирана информация; вписване в Централния професионален регистър на строителя за строежи първа категория, първа група; реализиран минимален общ и специфичен оборот за последните три приключили финансови години, гласят мотивите на министъра на отбраната.

„По отношение на процедурата по проучване за надеждност на дружествата в съответствие със Закона за защита на класифицираната информация и правилника за прилагането му, следва да се има предвид, че след отправени от Министерството на отбраната писмени запитвания постъпиха потвърждения от компетентните органи по чл. 170, ал. 2 от ППЗЗКИ за валидността на изискуемите и представени от участниците документи за достъп до класифицирана информация“, отбелязва Запрянов.

Също така Министерството на отбраната е поставило изискване към всички поканени потенциални изпълнители за представяне на документи, удостоверяващи изискванията за лично състояние, в това число представяне на декларация за липсата на обстоятелства по чл. 157, ал. 1 и ал.2, т. 5 от ЗОП.

Чл. 157, ал. 1 гласи, че възложителят отстранява от участие в процедура за възлагане на обществена поръчка кандидат или участник, който е осъден с влязла в сила присъда за престъпление по различни членове от Наказателния кодекс.

Алинея две, точка 5 от същия член на ЗОП пък гласи, че възложителят може да отстрани от участие в процедура за възлагане на обществена поръчка кандидат или участник, за когото е налице някое от следните обстоятелства: установено е, че е представил документ с невярно съдържание, свързан с удостоверяване на липсата на основания за отстраняване или на изпълнението на критериите за подбор.

Снимка: Министерство на отбраната

Защо се повдигат въпроси?

"Джи Пи Груп" отново попада под прожекторите. Срещу нея вървеше разследване дали е замесена чрез свързани с компанията консултанти и физически лица в корупционна схема за източване на еврофондове. Делото обаче беше прекратено.

Разследване на "Биволъ" преди години обърна внимание на „данни за мащабна и всеобхватна корупция в европроекти“, излизащи от „скритото счетоводство на мрежа от консултантски фирми, свързани с големи строителни компании“. Точно по това време разследващият журналист Димитър Стоянов и румънският му колега Атила Биро бяха арестувани край Радомир, докато се опитвали да заснемат как в дупка в полето край с. Егълница, община Ковачевци, се изгарят документи, свързани с разследването по т.нар. „Джи Пи Гейт“. От "Джи Пи Груп" отрекоха да са изнасяли или горяли каквито и да е документи, като нарекоха случая "манипулация": След данни за източване на еврофондове и изгаряне на документи: Делото срещу "Джи Пи Груп" е спряно.

През април 2024 г. от "Джи Пи Груп" АД обявиха, че не са обект на разследване - тази позиция на фирмата дойде във връзка с публикуваната информация за течаща проверка от Европейската прокуратура, свързана с изграждането на тунел "Железница" от ДЗЗД "АМ Струма Тунел 2018". Беше разпоредено претърсване в шест български фирми и в частни имоти, свързани със строителството на тунела на магистрала "Струма". От "Джи Пи Груп" АД посочиха, че компанията е оказала пълно съдействие на органите на реда, предоставяйки всички изискани документи в хода на проверката.

Снимка: Министерство на отбраната

Припомняме, че "Джи Пи Груп" ремонтираше и ул. "Граф Игнатиев" в София, като бившият зам.-кмет по транспорта Евгени Крусев беше обвинен, че е облагодетелствал фирмата изпълнител. През април миналата година обаче Крусев успешно осъди прокуратурата за незаконно обвинение. Преди това Върховният касационен съд реши, че той няма вина и не е извършил длъжностно престъпление.

Още: След ремонта на ремонта в центъра: Глоби за милиони за Столична община

Името на компанията наскоро беше намесено и в разследване на Европрокуратурата за измама, свързана с изграждане на сигнализация по жп отсечка у нас - но не пряко от европрокурорите, а от разследващата медия Bird.bg: Европрокуратурата обвини бивш директор на НКЖИ заради измама с жп отсечката Пловдив - Бургас.

Медията писа в началото на декември 2024 г., че изпълнителният директор на "Джи Пи Груп" Стефан Тотев има призовка да се яви в Офиса на европейските делегирани прокурори: Bird.bg: Директорът на "Джи Пи Груп" е на прицел от европрокуратурата.

Що се отнася до "Главболгарстрой", компанията беше свързана с прекратения договор за разширяване на газохранилище "Чирен".

Важно е да се уточни, че срещу лица от тези фирми няма присъди. 

„Следва да се има предвид, че във внесения в Министерски съвет доклад към РМС №728 от 25 октомври 2024 г. са посочени 8 броя дружества въз основа на получена справка от Държавна агенция „Национална сигурност“. Посочените в доклад към РМС №728 от 25 октомври 2024 г. потенциални изпълнители са дружества, които отговарят на поставените изисквания и критерии за подбор, които изисквания и критерии са аналогични и завишени с тези, предвидени за процедурата по общия ред на Закона за обществените поръчки (ЗОП).

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Димитър Радев
Димитър Радев Отговорен редактор
Новините днес