Родители, чиито деца не ходят на училище, да губят и правото си на парична помощ за плащане на ток и отопление. Тази промяна в наредбата за енергийните помощи предлага социалното министерство, пише в. "24 часа". Досега енергийните помощи не се спираха за разлика от други видове социално подпомагане.
Точният текст на предложението гласи: "Във връзка с последните промени в ЗСП (Закона за социалното подпомагане), приети от НС (Народното събрание) на 19.04.2019 г., които са насочени към намаляване на риска от отпадане на децата от образователната система, се въвеждат три нови целеви групи. За тях ще се определят рестриктивни граници за достъп. Тези групи включват: деца, които не ходят на училище; деца, които не ходят на училище, но са регистрирани в дирекции "Бюро по труда" и родители, отглеждащи деца, които не ходят на училище. За да се постигне стимулиращ ефект за връщането и задържането на децата в училище,се предвижда ограничаване на достъпа до помощта".
Увеличаване на помощта за отопление през зимата от 74,83 на 91,10 лв. на месец предлага още социалното министерство. Така вече парите щели да стигат за плащането на 500 киловатчаса електроенергия, а не за 385 киловатчаса, както е в момента. На тази база ще се пресмята и помощта за твърдо гориво.
Предвидено е и увеличаване на бройката на подпомаганите - от 210 000 домакинства на 255 000.