Голяма част от ВиК операторите са заплашени от фалит. Най-засегнати са ВиК в Североизточна България – Шумен, Разград, Добрич. Вече има случаи, при които сметката за ток на едно дружество е повече от месечните му приходи. Напълно възможно е спиране на вода заради това. Това заяви Ангел Престойски, председател на Съюза на ВиК операторите. Думите му кореспондират с казаното от редица ВиК оператори по темата пред Actualno.com: "Риск: Ще има ли вода навсякъде в България след поскъпването на тока?"
Още: Електрохолд стартира кампания „Селфи с трафопост“
Още: Издаването на лични карти поскъпва от 2025 г.
Престойски не говори с конкретни имена на ВиК оператори, които са уведомени, че ще им бъде спрян токът заради неплатени сметки. Заложеният по план разход за ток е при 82 лева на мегаватчас, но е плаща ток при цена от 400 лева мегаватчас, заяви Пристойски пред bTV.
Според Пристойски е трябвало да има реакция на КЕВР за социално поносими цени. Това значи не повече от 2,5% от средномесечния доход на домакинствата. С други думи – увеличение на цената на ВиК услугата. Таванът на цената обаче е различен за различните райони. Общото увеличение може да стигне 30%, ако се вземат предвид инфлацията. Дали обаче не е късно КЕВР да се задейства, изрази съмнение Престойски.
Той каза и друго - Българският ВиК холдинг не може да спаси ВиК дружествата, защото половината не са под неговата шапка, а и той бил създаден, за да се модернизира инфраструктурата.
Още: Снегонавявания и закъсали камиони затвориха Прохода на Републиката за кратко
Още: Технически причини доведоха до отменени и закъснели влакове
За финал Пристойски заяви и друго - големите загуби по мрежата са, защото години наред КЕВР даваше цена на водата, която само осигурява съществуването на дадено ВиК, но не му дава възможност да инвестира и развива мрежата.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Без внос на работна ръка няма да минем: Евтим Милошев за проблемите в туризма