Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Доклад: Държавата не взема достатъчно мерки срещу замърсителите на въздуха

30 януари 2019, 18:00 часа • 1202 прочитания

Най-сериозният фактор за замърсяване на въздуха в България са отделяните вредни емисии при битово отопление и мерките на национално и местно ниво не са насочени точно към овладяване на този конкретен проблем. Това показва доклад Сметната палата, направен съвместно с Европейската сметна палата и още 14 сметни палати на страни-членки на ЕС. Докладът разглежда ситуацията с чистотата на въздуха в тези 15 държави, включително България.

Още: Прогноза за времето - 23 декември 2024 г. (понеделник)

Още: „Думата „благодаря“ е прекалено малка“: Говори Петя, която стана първата майка с трансплантиран черен дроб у нас

От по-малко значение, но все пак достатъчно важно, е факторът вредни емисии от автомобилите, като отново има забележка, че няма достатъчно добри мерки спрямо остарелия автомобилен парк. Най-минимално вредно влияние оказват вредните емисии от индустриалното производство.

В доклада има и съответните препоръки за подобряване на нещата. Що се отнася до битовото отопление, препоръката е газифициране – както на домакинствата, така и на обществените сгради. 225 сгради са свързани към централната отоплителна мрежа в София и 102 сгради са свързани към газовата мрежа в Стара Загора, отчитат одиторите. И изрично препоръчват да се монтират устройства за филтриране на въздуха към комините на сградите в София, Пловдив, Стара Загора, Благоевград и Велико Търново.

По отношение на транспорта препоръката е превозните средства на градския транспорт да са минимум със стандарт Евро 5, както и да има разширение на метрото в София. Освен това – изграждане на велоалеи и увеличаване на озеленяването, като и в това отношение има констатация за недостатъчно свършена работа – специално по отношение на инфраструктурата.

Още: Седмична прогноза за времето за 23-29 декември 2024 г.

Още: Очерняне на продукт или нередности: БАБХ трябва да се произнесе за шоколадови изделия*

В доклад на Европейската сметна палата, публикуван през септември 2018 г., е констатирано, че замърсяването на въздуха е причинило преждевременната смърт на 400 000 души годишно и мерките, предприети от ЕС за борба с проблема, не са постигнали очаквания ефект. Анализирани са също глобалните ефекти от замърсяването на въздуха. По време на първата международна конференция за замърсяване на въздуха и човешкото здраве, проведена през есента на 2018 г., Световната здравна организация обявява, че един от всеки девет смъртни случаи в света се дължи на замърсяване на въздуха.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес