В днешното издание на „Видимо и невидимо: Контрапропаганда“ Калин Манолов разговаря с медийния експерт доц. Светлана Божилова. Тя споделя, че когато лидери на обществено мнение развиват абсурдни тези противопоставяйки свободата на словото с проверката на фактите и влияят чрез социалните мрежи върху нагласите и формирането на мнение, тези лидери стават опасни за общественото здраве, не само на децата и малолетните, но и на всички граждани.
Според нея намеренията на изпълнителния директор на Meta Марк Зукърбърг да замени проверката на фактите от доверени партньори с „бележки от общността“ ще постави във фокуса на общественото внимание много въпроси, свързани с взаимодействието между човека и изкуствения интелект. Още: Полк. о. з. Диман Георгиев: За да растеш в йерархията на българските служби, трябва да си заявил проруски пристрастия (ВИДЕО)
„Когато говорим за фактчекърство (fact checking), свързано с достоверност на фактите, то е в основата на всяко едно общуване, обмен на идеи, аргументация, изразяване на позиция. Но когато тези факти не са верни, ние много пъти сме говорили за хибридната война, за прокремълската пропаганда, всъщност те се превръщат в основа за манипулация, за обществено нездравословни, меко казано, процеси. Така че фактчекърството, само по себе си, въобще не може да бъде проблем. Друг е въпросът, че когато говорим за такава глобална мрежа, каквито са Facebook, Instagram и Х, на практика това е море от информация и не е по силите на огромните екипи от фактчекъри да следят всички процеси, ако не ползват изкуствения интелект в модерацията и защитата на демократичните ценности, които са базисни и които трябва да се проследяват на равнище човешко общуване и социална комуникация в мрежата. Затова в Европа социалната комуникация чрез мрежите е обект както на базисни стандарти, но и на саморегулация, на сезиране по определени казуси и всъщност фактчекърите са тези, които трябва да реагират.“, казва медийният експерт.
„Във всяка област на знанието, в случая говорим за социалното знание, има специалисти, лидери на обществено мнение, експерти, които познават тази област. Когато те коментират е едно. Когато, под давление на манипулации или незнание, обикновеният гражданин коментира, и в техните коментари, изразяване на позиция в социалните мрежи от 100% има 99% неистина, общностните корекции, т.нар. „бележки от общността“ всъщност какво ще бъдат, как ще се случи тази комуникация? Това ще е комуникация на неистини. Социалната мрежа ще започне да прилича на някаква съвременна лудница.“ Още: Доклад рисува мрачна картина за руското влияние в мрежите от бивши военни в България (ВИДЕО)
„Опасно е не незнанието на гражданите, опасно е, когато лидери на обществено мнение политици, т.нар. експерти от гледна точка на своята позиция манипулативно, спекулативно, недостоверно интерпретират дейността на един или друг колега.“, казва доц. Божилова по повод атакувания български сайт за проверка на факти Factcheck.bg и специално доц. Ралица Ковачева, преподавател в СУ.
Целият разговор на Калин Манолов с доц. Светлана Божилова гледайте във видеото.