През март изтича срокът, в който наследниците на имоти в Западните покрайнини могат да предявят претенции за връщането им, съобщи народният представител от "Коалиция за България" Евдокия Асенова. По думите й Министерството на външните работи и консулските служби на България в чужбина са обещали съдействие на заинтересованите българи, предаде БТА.
Още: Най-важните новини за деня: 22 декември 2024 г.
Още: Възстановиха електрозахранването на селата в Смолянско, останали без ток заради снега
"Имаше опасения, че срокът за връщане на тези имоти изтича в края на 2013 г. Това не е вярно, още три месеца гражданите могат да внесат документите си", посочи Асенова. Проблемът с връщането на имоти в Западните покрайнини е бил поставен в приемната на пернишките депутати от "Коалиция за България".
Над 360 души с трънско потекло могат да върнат имотите си от другата страна на границатата ни със Сърбия, по данни на община Трън. Имотните декларации на включените в списъка са от 1930г. и се съхраняват в Държавна агенция "Архиви".
Правният статут на двувластните земи е исторически създал се въпрос между България и Сърбия, който възниква още през 1878 г., когато създадената по решение на Берлинския конгрес.
Още: Прогноза за времето - 23 декември 2024 г. (понеделник)
Международна гранична комисия установява границата между двете държави. С този акт имоти от 23 български села с обща площ около 1000 кв. км преминават във владение на Сърбия. Впоследствие, по силата на Ньойския договор, на 8 ноември 1920 г. от България на тогавашното Кралство на сърби, хървати и словенци е предадена територия от 2 566,2 кв. км със 180 населени места и 103 623 жители, обяснява на сайта си Министерството на външните работи.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Седмична прогноза за времето за 23-29 декември 2024 г.
Още: Очерняне на продукт или нередности: БАБХ трябва да се произнесе за шоколадови изделия*