Все повече фирми поддържат асансьорите в страната само фиктивно. За това предупредиха от бранша и настояха всички 100 000 асансьора в България да бъдат щателно прегледани и описани в Единен национален регистър.
Агенцията по метрология и технически надзор работи по нов закон, който ще изчисти пазара от фирмите-фантоми.
Същевременно от бранша признаха, че просто няма интерес към професията асансьорен техник. Този факт ще се усети до 5 години – просто няма да има кой да проверява опасните съоръжения или ще продължат фиктивните проверки.
В страната ни има 100 000 асансьора и 624 фирми за поддръжка. Повечето от тях обаче са с по двама-трима служители, които проверяват колкото се може повече асансьори, за да съберат повече такси. Това води до фиктивни проверки, информира БНТ.
В София има 30 000 съоръжения и 500 техници. Простата сметка показва, че на един техник се пада да провери по 60 асансьора месечно, което е физически просто невъзможно.
Агенцията по метрология е засекла и фрапиращ случай – техник, на когото се падат по 4000 асансьора. Заради това от бранша настояха за спешни мерки, които да изчистят пазара от некоректните фирми.
Все по-малко са желаещите да станат асансьорни техници заради ниската заплата. Паралелките за асансьорни техници в средните училища са закрити от години. Останали са четири-пет висши учебни заведения в страната, приемът в които обаче е недостатъчен за нуждите на пазара.
Освен липсата на кадри, проблем са и старите асансьори. Средната възраст на съоръженията у нас е между 60-80 години, а собствениците нямат или не искат да отделят пари за подмяната им. Един нов асансьор струва между 30-40 000 лева.