Новият главен прокурор не трябва да е от кръга на заместниците на Иван Гешев. Това каза Атанаска Дишева, член на Висшия съдебен съвет (ВСС), в ефира на Нова телевизия.
Още: Правителственият самолет ще прибере у дома освободените от хутите български моряци
Още: Времето утре - 23 януари 2025 г.
"ВСС трябва да вземе решение кой поема функциите на главния прокурор след предсрочното освобождаване на Иван Гешев. Законът мълчи какво се случва след такава процедура по предсрочно освобождаване", заяви тя.
Тя обясни, че заместниците на Гешев са петима. "Има разпоредба, която казва какво се прави в такива случаи при съответните административни ръководители - законът избира заместник или от неговите заместници или от друг магистрат. Но понеже в конкретният случай пленумът избира главния прокурор, конкретната логика е пленумът да определи негов заместник. След като се избира титуляра, същата логика трябва да бъде следвана и за заместника. Излишно е да говоря каква е значимостта на фигурата. Няма задължение да изберем кой ще наследи главния прокурор от кръга на неговите заместници, поради обстоятелствата - към момента част от тях продължават да са твърдо зад главния прокурор, Сарафов се противопостави", добави тя.
Относно изслушването на обвинител номер 1 в Страсбург тя каза, че не знае дали Иван Гешев си е глътнал езика, но се е очаквало той да направи много повече разкрития, отколкото в крайна сметка е направил. "Разбира се, ние нямаме конкретна информация какво точно е казал, като че ли се получи и разнопосочна информация. Евродепутатът Елена Йончева разкри, че има направени разкрития, но обществото няма информация за него. Предстои да чуем и да видим. Може би е било съобщено вътре по-скоро нещо, по което е работено, но обществото няма информация за него", коментира тя.
Още: Безплатна работилница за деца тази неделя в Kaufland – Трошево във Варна
Още: МвнР с препоръка към българите да се въздържат от пътуване в Лос Анджелис
"В рамките на един или два дни не би могло да се направи някакво сериозно разследване. По-скоро сега би могло да се изнесе информацията за нещо, което вече е направено, но е било държано в папки затворено. Това е едната логика на разсъждение, защото е несериозно да се мисли, че в рамките на два-три дни и месец, откакто така имаме публично изнасяне на информация за активност на прокуратурата, не смятам, че за този период може да се направи сериозно разследване", обясни тя.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Гвардейците пред президентството с нови червени кабинки
Попитана може ли да вървят задкулисни разговори и те да са причината за странното поведение на главния прокурор, тя каза, че се оставя такова усещане, но това не е нова тактика на Гешев. „И през годините назад го е правил. В началото на мандата му главният прокурор каза, че ще се направи дълбок анализ на приватизацията, а не го направи“, даде пример тя.
На въпрос може ли да даде конкретни примери, в които знае, че са протичали конкретни политически интереси, тя каза, че това е усещане и не може да говори в конкретика. „Но е факт коя беше управляващата партия тогава и има решения, които не могат да бъдат оборени с правни аргументи. Това е създавало усещането за преднамереност“, каза Дишева.