Обръщението на Съюза на съдиите в България до членовете на Висшия съдебен съвет по същността си представлява искане за обсъждане и преценка дали са налице основанията, предвидени в Конституцията и Закона за съдебната власт за предсрочно освобождаване на главния прокурор Иван Гешев.
Още: Министърът на културата Найден Тодоров е бил в "Пирогов"
Още: Повече от двоен ръст през 2024: Директорът на ПСС за смъртта в българските планини
Искането е подробно обосновано с множество публично известни факти и данни за дейността и поведението на главния прокурор, които не съответстват на принципите на правовата държава.
Това заяви в "Денят с Веселин Дремджиев" по ТВ1 съдия Атанаска Дишева.
Провеждането на процедура за предсрочно освобождаване от пленума на ВСС е предпоставено от надлежно сезиране, което може да бъде направено от трима члена на прокурорската колегия или от петима члена на ВСС - за иницииране на дисциплинарно производство, но към настоящия момент изглежда формирането на такъв състав да е невъзможно.
Още: След проверки на БАБХ: Затвориха заведения в популярни курорти
Още: В 12 села в област Смолян няма ток заради снега
Това обаче не е пречка да се проведе обсъждане във ВСС на предстоящо заседание, на което да бъдат зададени въпросите, които за поставени в обръщението на ССБ.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
В доклада на ЕК за върховенство на правото, като един от основните проблеми в частта "Правосъдна система", отново е посочена липсата на действащ механизъм за отчетност на главния прокурор, както и липсата на възможност за ефективно наказателно разследване на главния прокурор.
Съществено внимание е обърнато на #структурата и функционирането на ВСС както и на начина на формиране на състава му, като е подчертана необходимостта от намаляване на възможностите за влияние на главния прокурор и прокурорската колегия в управлението на съдилищата и при решаване на въпросите, свързани с независимостта на съдиите, обяснява съдийката.