Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Дисциплинарно производство за Кокинов предложи Етичната комисия на ВСС

13 май 2013, 13:12 часа • 5740 прочитания

Бившият вече ръководител на Софийска градска прокуратура (СГП) Николай Кокинов не беше изслушан пред Етичната комисия към Висшия съдебен съвет, предаде БГНЕС.

Председателят на комисията Ясен Тодоров потвърди, че има подадена молба в петък (10 май), в която се иска изслушването му да се отложи за друга дата. Въпреки това Етичната комисия е взела решение да поиска образуване на ново дисциплинарно производство срещу прокурора. "8 души гласуваха, че има достатъчно данни за извършени дисциплинарни нарушения и в близките дни ще бъде внесено предложение във ВСС от минимум петима негови членове за образуване на дисциплинарно производство", каза Ясен Тодоров.

Той обясни, че предложението трябва да е достатъчно мотивирано и да посочва конкретни нарушения. На предното заседание Калин Калпакчиев нахвърлил в работен вид 4 групи нарушения на етичния кодекс. Лично Тодоров е впечатлен от факта на срещата, участниците в нея, особено участието на обвиняемо лице – Мирослав Найденов, обсъждане на наказателно производство и коментарите по отношение на магистрати. Етичната комисия няма да вика отново Кокинов, ако бъде образувано дисциплинарно производство най-вероятно той ще бъде поканен за изслушване там.

Молбата на Кокинов всъщност е от адвокат Петя Милкова. Причините, с които се иска да бъде отложено това изслушване, са две. Първата е, че срещу него има висящо дисциплинарно производство и по него се очаква решение на 20 май. Втората е, че във ВКП се извършва проверка и според адвоката е "нецелесъобразно на този етап от проверката да бъдат предоставени обяснения пред ВСС за информация, която е обект на изследване от ВКП с оглед на нейната достоверност и начина на събиране".

В същото време етичната комисия изиска от ВКП да й бъдат предоставени материалите и дошло писмо, с което казват, че не могат да предоставят тези материали, тъй като проверката не е приключила. Така днес те нямали нещо официално, освен изказванията на главния прокурор, че такава среща е имало, но записът не е направен по реда на НПК, не е СРС. "След обсъждане в комисията, решихме да не уважим молбата на пълномощника на г-н Кокинов, защото това изслушване беше в негов интерес", заяви Тодоров. Той посочи, че са преценили, че обвързването на дисциплинарното производство срещу него няма общо с изслушването му. Освен това на 20 май има заседание на дисциплинарния състав по другата точка, а решението най-вероятно няма да бъде обявено тогава. Етичната комисията решила да изпрати внесената преписка в правната комисия в следващия парламент.

Скандално отстраненият градски прокурор Николай Кокинов беше поканен и трябваше да бъде изслушан от Етичната комисия на Висшия съдебен съвет днес (13 май). Етичната комисия все пак реши, че ще бъде търсена дисциплинарна отговорност на Кокинов за уронване на престижа на съдебната власт заради скандалната среща с Бойко Борисов и Мирослав Найденов в Банкя. От разпространените аудиозаписи до медиите преди три седмици стана ясно, че Кокинов предава абсолютно противозаконно на Борисов данни от прокурорски проверки. Самият Борисов също извършва престъпление като взема документите, смятат юристи. До момента и тримата участници в разговора – Борисов, Найденов и Кокинов са разпитани в прокуратурата.

Пръв бе разпитан Николай Кокинов, който категорично потвърдил автентичността на скандалния разговор в Банкя. На 8 май, близо два часа, беше разпитван и бившият земеделски министър Мирослав Найденов. Поради сигнал за бомба в Съдебната палата обаче разпитът на Найденов беше преместен в Специализираната наказателна прокуратура.

От записите стана ясно, че бившият премиер е осъществил престъпление по чл. 289 от НК, а именно – някой, който склонява орган на прокуратурата да отклони наказателно разследване срещу уличено лице. "Бившият министър-председател Борисов привиква софийския градски прокурор Кокинов в 8 сутринта, не за да пият кафе и да разговарят, а за да обмислят, обсъдят делото на министър Найденов, евентуалните заплахи към министър Найденов по това дело, какво може да се случи, какви са доказателствата по това дело, каква е тяхната сила. Нещо повече, той там получава и класифицирана информация, която е следствена тайна, разпространява я в телефонен разговор с неизвестно лице и ред други неща, които ако ги добавим към престъплението с Мишо Бирата, оформят доста теми на разговор с прокурорите", каза бившият депутат и известен юрист Минчо Спасов по повод разпита на Борисов във ВКП.

Главният прокурор Сотир Цацаров определи като най-голямо нарушение предаването от страна на Кокинов на Борисов на резултати от прокурорска проверка. Цацаров преди няколко дни заяви, че и тримата участници в скандалния разговор са отрекли да са правили записа.

Според юристите Борисов, Найденов и Кокинов са извършили тежко престъпление. Последствията за тримата участници в разговора са записани в НК – те може да получат от 3 до 6 години затвор.

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес