Истинските герои на 21-то столетие ще бъдат медиците. Това заяви в ефира на предаването "Студио Actualno" университетският преподавател и писател Димитър Недков.
Още: Кой има имен ден днес, 22 януари 2025 г. Честито!
Още: Най-важните новини за деня: 21 януари 2025 г.
Той коментира обществено-политическите процеси по света в контекста на глобалната пандемия, като посочи, че тя може да се разглежда и от друг аспект: като провал на политическите авторитети.
"В момента живеем и търпим последствията от три философски титанични движения. Това са пророчествата на Достоевски, концепцията на Фройд за човека и постулата "Бог е мъртъв!" на Ницше. Тази света троица в момента според мен лежи в основата на човешките общества", отбеляза писателят. Според Димитър Недков носителите на надеждата днес са в бели престилки. "Те ще са представителите на доброто в 21-то столетие. Те ще са 'героите на нашето време', ако перефразираме Лермонтов. От друга страна, позорът, тъмните сили, злото в тази ситуация обира политическият естаблишмънт по света", категоричен е Недков.
Писателят отбеляза, че човечеството в момента живее по примера на антиутопичните романи. Недков попита как става така, че в света има повече куршуми, отколкото защитни маски? По думите на Недков COVID-19 e част от генералната репетиция, за да се види до каква степен може да се управлява виртуално светът.
Още: Прогноза за времето - 22 януари 2025 г. (сряда)
Още: Проф. Надя Миронова е новият директор на НДК
Един от положителните аспекти на пандемията, смята Недков, е, че човек става наясно със себе си и започва да си дава сметка. "Човекът се самодисциплинира. Виждаме го това нещо. Човекът започва да разговаря със себе си и мисли, преди да се поддава на чисто потребителската матрица на своето съществуване", каза писателят. Той счита, че хората са започнали да се групират и да водят смислени разговори, а някои от тях са се изпокарали окончателно, тъй като така или иначе не са се понасяли помежду си. "Такъв тип пандемии променят и отношението към смъртта. Тя придобива един по-философски смисъл. Пандемиите не всяват допълнителен страх към смъртта, а започват да карат обществата да разсъждават какво правят тук на земята", коментира Недков, който е убеден обаче, че хората ще спасят нашата планета.
Целия разговор с Димитър Недков гледайте във видеото: