Детските градини и ясли ще отварят след 22 май поетапно в периода до 1 юни, по решение на общините. Всяка седмица до тогава общините, т.е. кметовете по места и самите директори на градините, ще трябва да проучат колко родители искат да пуснат децата си на градина. След анкетата по места, ще се решава кога да отвори конкретната градина или ясла. Отварянето ще стане при строго спазване на хигиенните изисквания и противоепидемични мерки.
Още: Кой има имен ден днес, 22 януари 2025 г. Честито!
Още: Най-важните новини за деня: 21 януари 2025 г.
Ако могат обаче е добре децата да си останат вкъщи, апелира министърът на образованието. Не препоръчваме на родителите да пуснат децата си на детска градина и детска ясла. Още по-препоръчително е да не посещават те, ако в семейството има възрастен, добави Вълчев.
Това стана ясно на брифинг в Министерския съвет на министъра на образованието Красимир Вълчев и министъра на здравеопазването Кирил Ананиев.
Преди дни премиерът Бойко Борисов прогнозира детските градини да отворят врати около 24-ти май. Няколко са основните проблеми пред подобно решение обаче: как ще се спазва дистанция между децата, как детските градини например в София, ще отворят с намален капацитет на 50% в групите и не на последно място - как ако има заразено дете с коронавирус в група под карантина излиза цялата градина и семействата на децата в контакт.
Още: Прогноза за времето - 22 януари 2025 г. (сряда)
Още: Проф. Надя Миронова е новият директор на НДК
Могат ли да отворят детските градини и ясли на 1 юни?
Държавата прехвърли и това задължение - отварянето на детските градини - на кметовете по места. Те трябва да създадат организацията по откриване на дейността на детските градини с помощта на директорите на детските заведения, защото те са най-близко до градините и знаят особеностите им, обясни министър Ананиев.
Това важи за държавните и общински детски градини, частните решават сами а същи принцип, стана ясно по време на брифинга.
Предлагаме да не се изисква медицинска бележка по Наредба 3, както и микробиологичните изследвания, защото времето е много малко, струпването ще бъде голямо и само ще се затрудни постъпването в първия ден, каза здравният министър.
Още: "Популистки внушения": Операторите скочиха на КЗП след предложението да останат без лицензи
Още: МВнР: Няма данни за пострадали българи при пожара в ски курорт в Турция
Хронично болните деца могат да се върнат в ясли и градини, но всеки родител трябва да си прецени индивидуално. Отговорността е обща, трябва да се доверим, че всички родители няма да пускат болни деца на градина, обяви Красимир Вълчев.
По-добре е да използвате личен транспорт, а не градски транспорт, подчерта образователният министър. Как ще влизат децата в градините? Децата ще се оставят в предверието на сградите, ако не вали. Ако вали, родителите ще трябва да ги оставят вътре в градината, но се опитваме да ограничим максимално контактът родител-учител.
В първия ден ще се измерва температурата на всяко детето. Родителите ще подпишат декларация за информирано съгласие и споделена отговорност за мерките в детската градина, и че те доброволно желаят детето им да посещава градината. Ще има непрекъснато медицинско наблюдение. При постъпването, в първия ден, на детските градини и ясли, ще се измерва температурата на всяко дете с нормален живачен термометър, тъй като знаете, че дистанционните термометри не дават точна оценка на температурата, обясни здравният министър. Ако има болно дете, ще бъде връщано, подчерта той.
Има и мерки за поддържане на физическата дистанция. "Не може да се осигури дистанция в самата предучилищна група. Може да се осигури дистанция между групите и между учителите в градината, но в самата група дистанция между децата няма как да има", уточни просветният министър и допълни, че основните занимания ще бъдат навън.
Посещението на детска градина няма да е обвързано със социални и икономически помощи, т.е. те няма да бъдат отнемани ако дете не е пуснато на градина. Връщането не е задължително, подчерта Красимир Вълчев.
Ако желаещите да пуснат децата си са повече от 10-12 в група, може да се стигне до намаляване на времето, в което те ще посещават градините. Очакваме те да бъдат по около 15 деца в група, каза образователният министър.
При случай на коронавирус в детската градина ще се действа като при морбили или скарлатина: Ако градината е голяма, ще се постави под карантина само засегнатата група. Ако е малка градината, ще се постави под карантина цялата градина. Ние нямаме притеснения за семействата, а за персонала в градините, обясни националният здравен инспектор д-р Ангел Кунчев.
Предвиждаме и целево тестване на персонала в детските заведения на извадков принцип - може би на 1000 души, за да проследим тенденцията в заболеваемостта в тези заведения, подчерта Ананиев.
Предвиждат се и сборни групи през лятото, обяви здравният министър.
След първи юни след като приключи учебната година 1-3 клас децата ще имат обучение в електронна среда за свободни занимания по интереси. Както го направихме в началото искаме да продължи и след 1 юни. Ще направим стъпки и за частично присъствено провеждане доколкото е възможно. Това ще бъде определено допълнително, с допълнителни разпоредби, уточни образователният министър. Тези дейности могат да бъдат провеждани и в дворовете на училищата, но обмисляме още.
Тестове за кандидатстване в първи клас няма да има тази година, категоричен беше Красимир Вълчев.
Малко по-късно министърът на здравеопазването издаде заповед, в която е записано, че детските градини остават затворени до 21 май, включително.