Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Депутатите оставиха на правителството да решава за търговското споразумение между ЕС и Канада

19 октомври 2016, 13:09 часа • 1169 прочитания

Народното събрание отхвърли проект за решение, внесен от БСП, според който правителството да бъде задължено да изготви и съгласува с парламента позиция за търговското споразумение между ЕС и Канада „с цел защита на националния интерес“.

Проектът беше отхвърлен с 53 гласа „за“, 69 „против“ и 19 „въздържал се“. 

По-рано днес стана ясно, че България, и Румъния са поискали писмени гаранции от Канада за вдигане на визовия режим, който Отава налага на български и румънски граждани. Исканията са отправени в рамките на преговорите за подписване на CETA, пише EurActiv. Според изданието Румъния е поискала махане на визите още през 2017 година, докато България е заложила на по-мек подход - постепенно премахване на ограниченията.

Вносителите на проекта за решение предлагат да се възложи на Министерски съвет до 1 октомври 2016 г. да изготви и внесе в Народното събрание доклад за очакваните последици за България от прилагането на Споразумението, както и изработването на националната позиция по него да се съгласува с Народното събрание.

Вносителите очакват оценка на въздействието сектор по сектор за България, тъй като България в преговорния процес не е направила нито едно изключение, за да защити някои от публичните сектори.

Представителите на левицата обявиха, че са категорично против подписването на това Споразумение. По време на дебатите те изразиха категорично становище срещу влизането в сила на Споразумението преди ратификацията от националните парламенти.

В защита на идеята правителството да представи доклад и да съгласува позицията на държавата първо се обяви лидерът на БСП Корнелия Нинова. По думите й ако споразумението бъде одобрено, това ще е поредното предателство на правителството на ГЕРБ.

"Досега сме чули само едно нещо от министър-председателя Борисов - той се похвали, че ще паднат визите за Канада за български граждани. Много ниска цена за това национално предателство, колеги", обърна се Нинова към народните представители.

Тя отчете, че делът на посещенията на български граждани в Канада е под половин процент от всички международни пътувания на българи. "Стокообменът между България и Канада е 0.1 на сто от нашия износ", каза още Нинова.

Същата посока на мисълта застъпиха и от "Атака" в декларация, представена от Магдалена Ташева. "Призоваваме българското правителство да не подписва това мракобесно споразумение, което ще убие демокрацията и суверенитета на България", се казва в декларацията.

Димитър Байрактаров от Патриотичния фронт също се обяви против споразумението. "Не считам, че срещу една милостиня - да получим безвизово право на пътуване до Канада, си заслужава да ратифицираме това споразумение", изтъкна депутатът.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Анев
Ивайло Анев Отговорен редактор
Новините днес