Депутатите одобриха жестомимичния превод в ефир

17 декември 2020, 11:25 часа • 2239 | прочитания

Телевизиите и всички други доставчици на медийни услуги постепенно стават достъпни за хора с увреден слух или зрение. Те трябва да предоставят на СЕМ план за увеличаване на достъпността за 3-годишен период.

Още: Над 300 предложения за барбекю до 27 април в Kaufland

Още: Съветът за електронни медии с нов председател

Трябва да предоставят и годишни отчети за постигнатия напредък в тази посока. Тези промени в Закона за радиото и телевизията направиха депутатите на второ четене, като приравниха медийното ни законодателство към евродирактиви.

Доставчиците трябва да гарантират и, че информацията при извънредна ситуация и природни бедствия трябва да е достъпна за хората с увреждания.

Пример за добра работа на парламента така управляващи и опозиция оцениха работата по закона, като това отбелязаха членовете от медийната комисия Нона Йотова от БСП и Тома Биков от ГЕРБ.

Още: Бащата на Сияна: Само по празниците загинаха още 6 души: Докога?

Още: В София ще има дискусия за регионалното измерение на изкуствата, културните и творчески индустрии у нас

Предложение на ВМРО не било отразени в доклада по законопроекта. Патриотите предложили всички български програми по радиа и телевизии да са само на български език.

Те обявиха, че са против това националното радио и телевизия да имат предавания на турски и обещаха да внесат скоро такава промяна в Закона за радиото и телевизията.

СЕМ ще следи вече и сайтовете, като ще може да проверява видео съдържанието в тях. Под контрола на съвета попадат и видео платформите.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Тодор Беленски
Тодор Беленски Отговорен редактор
Новините днес