Валежната обстановката през последните 5 дни в страната беше тежка. Много язовири се изпускат контролирано, каза пред БНР инж. Петър Горновски, председател на Държавната агенция за метрологичен и технически надзор(ДАМТН). Кризисният щаб към агенцията наблюдава язовирите в страната.
Още: Кой има имен ден днес, 22 декември 2024 г. Честито!
Още: Най-важните новини за деня: 21 декември 2024 г.
„С много сериозно количество валежи в цялата страна, но кулминацията беше в Бургаско, Кърджалийско, Благоевградско. Много от язовирите са с напълнени обеми“, поясни Горновски. По думите му вече можем да бъдем спокойни.
„Язовирите са създадени именно, за да поемат високата вълна. Ако не са тези съоръжения, щетите биха били много по-големи“, подчерта Петър Горновски.
„Твърдя, че на нашето ниво и отговорности имаме абсолютна координация с тези, с които работим“, допълни Горновски, визирайки координацията с областните управители, с Националния институт по метеорология и хидрология, със собствениците на язовири.
Още: Прогноза за времето - 22 декември 2024 г. (неделя)
Още: Трамвай дерайлира в "Люлин"
Горновски уточни, че има над 1 700 акта, съставени на собствениците, както и над 1100 наказателни постановления. „Създадохме и дисциплинирахме собственика и оператора на съответните язовири – да полагат грижи, да отделят финансови средства, за да ги поддържат.“
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Заради обилен снеговалеж: Спряха движението на камионите през "Рожен" и "Превала"
Още: С TRIX зърнена закуска забавлението за цялото семейство пристига и в България
„Смятам, че сме направили неща, които не са направени 30 години. Голяма част от язовирите са строени 1955-а, 1960-та, 1970-та година. Има много критикари сега. 30 години нищо не е правено по тези язовири“, коментира инж. Петър Горновски в предаването „Преди всички“.
„Там, където виждахме, че има проблеми с финансирането на язовирите, ние бяхме тези, които предложихме промени в Закона за водите, вследствие на което се изгради това държавно предприятие – да се прехвърлят тези язовири от общините, които преди 30 години са им дадени в насипно състояние – да могат да се освободят общините, които не могат да ги финансират. Има затруднен процес – няма на много места документи за собственост, кадастрални планове, но върви процесът. Нещата от 3-4 години са променени в положителна посока“, отбеляза инж. Горновски.
Продължава класификацията на язовирите. Досега са класифицирани язовирите в 18 области, предстои това да се случи в още десет, посочи специалистът. Тази класификация ще заостри вниманието към потенциално опасните язовири.
Още: Жълт код за сняг, виелици и дъжд
Още: Кой има имен ден днес, 21 декември 2024 г. Честито!
Потенциално опасните язовири са така разположени, че при преливане, висока вълна или друго събитие биха създали проблем на местното население и инфраструктура, допълни Горновски. Язовирите за спешен ремонт са в друг списък, уточни той.