Всеки българин, който в продължение на години гледа, как му изсичат горите/крадат водата, и който знае, че накрая ще остане без вода, но през цялото време не прави нищо, а като накрая остане без вода и продължава да не прави нищо и дори не се оплаква - всеки такъв не ми е сънародник. Той е предател. Той ме излага, пише политологът Евгений Дайнов в социалната мрежа фейсбук.
Още: Седмична прогноза за времето за 23-29 декември 2024 г.
Още: Очерняне на продукт или нередности: БАБХ трябва да се произнесе за шоколадови изделия*
И е, съжалявам, някакъв примат, комуто няма да помогна, колкото и да ми въпие. Ама децата, ама работата... Да беше застанал срещу мутрите овреме, байно.
Робите да си робуват. Не ме интересуват. Аз с роби нямам работа", пише още той.
Припомняме, че по думите на Тома Белев дърводобивът у нас застрашително расте. Едва около 6% от горите ни са над 100 години и всъщност точно те са подложени в момента на различни видове сеч. Според Тома Белев, на практика хората не знаят какво се случва с горите ни. Защо се оголват цели склонове с вековни гори, без всякакъв обществен контрол, пита той.
Още: Министърът на културата Найден Тодоров е бил в "Пирогов"
Още: Повече от двоен ръст през 2024: Директорът на ПСС за смъртта в българските планини
Незаменим резервоар за биологично разнообразие, старите букови гори имат способността да задържат водата от дъждовете и снеговете, и да я вкарват под почвата – обяснява Тома Белев. – Когато гората е по-млада, това усвояване е много по-лошо, подпочвените води не се захранват и започват да пресъхват. По планините ще видите много пресъхнали чешми именно заради изсичането на гората в техните водосбори.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: След проверки на БАБХ: Затвориха заведения в популярни курорти
При всички положения се налага преразглеждане на стратегията за ползване на водите като цяло в България, защото както го имаме това богатство от питейни води, така може скоро да се окажем една страна с много беден воден ресурс, отчете от своя страна радиестезиста Иван Тодоров.
"От 6-7 милиарда хора на Земята, над 2 милиарда от тях нямат достъп до питейна, чиста вода. Може би не са толкова далечни дните, когато за водата ще се водят войни. Това е тъжната истина и не се ли научим сега да ценим водата и да възстановяваме този ресурс, ние сами ще си начертаем нелекото бъдеще", разкри той.