Приетите набързо на първо четене промени в Закона за ветеринарномедицинската дейност са необмислени и отварят вратичка за умъртвяването на здрави животни във всички видове животновъдни обекти при констатиране дори на административни нарушения, алармират от българския офис на „Четири лапи“.
"Промените бяха изготвени по скандален начин – на тъмно, без участието на организации за защита на животните, съсловни и браншови организации. Не са отчетени и изпратените до Министерство на земеделието и храните становища", обяснява д-р Марина Иванова, директор за България на „Четири лапи“. "Текстовете по никакъв начин не отговарят на спешната нужда от мерки за контрол върху търговията, развъждането, придвижването и отглеждането на селскостопански животни и животни компаньони, тъй като за пореден път са фокусирани върху последиците, а не върху източниците на проблемите. Ако бъдат приети, ще се създаде предпоставка за масово избиване на хиляди здрави животни без това да доведе до някакъв съществен резултат при ограничаване на разпространението на заболявания", смята д-р Иванова.
Според експертите на най-голямата организация за защита на животните у нас, ключов в разглежданите текстове е чл. 138, който създава ред и процедура за умъртвяване на животните на място в даден животновъден обект в случаите на нарушения на ветеринарномедицинските изисквания. Предложената процедура е неясна, неточна, разтеглива, недостатъчно обоснована и даваща възможност за субективизъм при преценката, смятат те.
Пакетът промени в Закона за ветеринарномедицинската дейност предвижда също така и несъразмерно високи санкции за извеждането на кучета без повод, без да е ясно каква цел се преследва с тази мярка (Параграф 29, чл. 177 - забранява се пускането на кучета без каишка извън определените за това места). Същевременно, за пореден път няма да бъде разгледана възможността за въвеждане на задължително чипиране на всички кучета, както и на по-строг контрол върху търговията с четириногите.
„Макар и за децата вече да е ясно, че безконтролното развъждане, търговия и отглеждане на кучета и котки е основната причина за наличието на бездомни животни по улиците, от правителството и парламента отказват и да чуят за въвеждане на мерки за ефективен контрол,“ смята д-р Иванова. „Основните източници на нови и нови изоставени животни са непрофесионалните развъждачи и ловците, но въпреки това точно те ще продължават да се ползват с привилегии. За нас няма съмнение, че това се прави нарочно като по този начин за пореден път се защитават лични и корпоративни интереси за сметка на общественото благо.“
От „Четири лапи“ вече са изпратили свое становище до членовете на Комисията по земеделието и храните към 43-ото Народно събрание, с което настояват текстовете да бъдат преразгледани и прецизирани. От организацията са изявили желание техни експерти да присъстват на следващо заседание на комисията, на която ще бъдат обсъждани промените.