Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Чаушеску носи пари

10 септември 2013, 09:30 часа • 23649 прочитания

Чаушеску е мъртъв от близо четвърт век, но неговата личност и най-вече обстоятелствата около набързо извършената екзекуция продължават да вълнуват румънците. Нещо повече: румънската държава дори прави пари от това.

Търговище е малко градче в Южна Румъния, добило популярност покрай факта, че там е екзекутиран комунистическият диктатор Николае Чаушеску. Бившата казарма, където той и съпругата му Елена са били държани преди да бъдат разстреляни след набързо проведен процес, е превърната в музей.

"Самата екзекуция беше въпрос на секунди", спомня си днес Дорин Карлан. В първия ден от коледните празници през 1989 г. бившият подофицер бил докаран в Търговище с още двама войници от близката парашутна дивизия, за да изпълнят смъртната присъда - с автомати "Калашников". "Помня добре сълзите в очите на Чаушеску. Той си пое дълбоко въздух и извика "Да живее Румъния!". Каза още, че историята ще си отмъсти за него и запя Интернационала. Ние открихме огън още докато пееше", разказва Карлан в репортаж на "Дойчландрадио".

Нагласен процес

Смъртната присъда е издадена малко преди екзекуцията - в рамките на набързо проведен процес. За него Карлан си спомня: "Военният министър дойде при нас в казармата, издърпа ни настрана и ни даде точни указания какво да правим, включително с колко куршума да ликвидираме двамата. Всичко това се случи преди процесът да беше започнал. Цялата работа си беше нагласена."

Сега мястото на екзекуцията на семейство Чаушеску е превърнато в музей. Възстановена е оригиналната обстановка в бившата казарма, в която Николае и Елена Чаушеску са били държани в продължение на 3 дни преди да бъдат разстреляни. Двамата спели на дървени войнишки легла, хранели се в алуминиеви войнишки канчета. Свикналите на лукс и разкош съпрузи изобщо не предполагали, че ги очаква смърт.

Място за носталгици

Днес голяма част от румънците съжаляват за този безславен край на бившия комунистически управник на страната - най-вече заради скалъпения съдебен процес срещу него. Откриването на новия музей ще разпали още повече този дебат, вещае румънската преса. Защото има множество въпроси, които все още са без отговор. Например: Защо новите управници на Румъния не са искали Чаушеску жив? Кой носи отговорност за кървавите събития по време на революцията дни след арестуването на диктатора? Румънската прокуратура разследва вече две десетилетия, но досега е установила самоличността само на неколцина участници във въпросните събития.

Според румънския историк Мариус Опреа, който от години насам анализира комунистическото минало на страната, музеят ще привлича най-вече поклонници, изпитващи носталгия по отминалото време. "Очевидно бившите комунисти нямат никакви скрупули да правят пари от смъртта на Чаушеску", казва румънският историк. Други места, свързани с живота на Чаушеску, също носят добри пари на хазната. Така например бившият му дворец в Букурещ се посещава от близо 140 хиляди туристи годишно.

Източник: Дойче веле

Десислава Любомирова
Десислава Любомирова Отговорен редактор
Новините днес