Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Българското оръжие за Близкия изток - бизнес за милиарди

25 септември 2017, 18:10 часа • 12667 прочитания

Българската оръжейна индустрия е в небивал разцвет, защото САЩ от години купуват от страната оръжие за милиарди, което препращат към Ирак и Сирия, а подробностите за това бяха открити по случайност.

Преди години ЦРУ имаше своя програма за обучение на сирийските бунтовници, в рамките на която ги снабдяваше и с оръжие. Фактът, че част от това оръжие е идвало от България, се разбра по една чиста случайност, пише германският разследващ журналист Франк Щир, цитиран от различни немскоезични издания.

Авторът припомня един трагичен случай отпреди две години, когато на военния полигон Анево американски войник беше разкъсан от взривила се граната. След проведено разследване, тогавашният военен министър Николай Ненчев отрече правителството да има нещо общо със случая и уточни, че става въпрос за взаимоотношения между частна фирма и Пентагона.

Две години по-късно вече знаем повече по темата, пише Щир: „А именно, че България е важен пазар за САЩ при набавянето на оръжие и боеприпаси за противниците на режима на Асад в Сирия. Знаем вече и името на операцията - "Timber Sycamore". Тя се провежда от ЦРУ още от 2013 година, когато президент беше Барак Обама. Оттогава САЩ и Саудитска Арабия са закупили в Източна Европа оръжие за стотици милиони долари, което е било прехвърлено към Сирия, Ирак и Афганистан, четем на сайта на общественоправната телевизия МДР.

Оръжейни доставки през Германия

Германските медии цитират и Балканската мрежа на разследващите журналисти BIRN, както и организацията Organized Crime and Corruption Reporting Project (OCCRP). Според тях, набавяните в Източна Европа оръжия за кризисните райони са заминавали контрабандно от военновъздушната база в Рамщайн, Германия, без да са били взимани съответните разрешения от германското правителство.

След като германските власти започнали да реагират все по-остро на тези пратки, оръжейните доставки продължили да се изпълняват със самолети или кораби от България и Румъния, твърдят от двете организации.

Франк Щир цитира Диляна Гайтанджиева, която във вестник "Труд" публикува документи от азербайджанското посолство в София, предоставени ѝ от групата "Anonymous Bulgaria". От въпросните документи излизало, че държавната азербайджанска авиокомпания Silk Way Airlines е извършила през последните 3 години близо 350 полета, транспортиращи хиляди тонове оръжия и муниции от Източна Европа предимно за Близкия Изток. За да се избегнат щателни проверки, полетите на Silk Way Airlines били представяни като дипломатически пратки, четем в информацията на МДР.

А изданията Telepolis и heise.de също се позовават на разследванията на българската журналистка, която през 2016 открила в мазето на една бомбардирана къща в Алепо хиляди ракети „Град“ и взривове, произведени от ВМЗ-Сопот. Heise.de посочва още следното: „Българските фабрики ВМЗ-Сопот, „Арсенал“ в Казанлък и „Дунарит“- Русе са можели да изнасят своите оръжия, тъй като полетите на дипломати не подлежат на проверка. Така те са имали възможността да изнасят солидни количества оръжия, а печалбите от това, естествено, не са били декларирани“. Източник на информацията е "Anonymous Bulgaria".

Българският оръжеен бизнес процъфтява

Немскоезичните издания посочват, че още в рамките на Съвета за икономическа взаимопомощ (СИВ) България е била важен оръжеен износител - предимно на лекострелково оръжие и боеприпаси. И преди, и сега държавната фирма „Кинтекс“ пласира в чужбина военна продукция на държавните оръжейни заводи - най-вече в страните от Близкия Изток и в Африка, но също така и в Индия, посочва Telepolis. Изданието припомня, че завод „Арсенал“ в Казанлък притежава лиценз за производството на легендарния автомат "Калашников" - AК47.

По данни на Междуведомствената комисия за експортен контрол и неразпространение на оръжията за масово унищожение, през 2016 година българските оръжейни фирми са изнесли оръжие и муниции на стойност над 1 милиард евро - с 370 милиона евро повече спрямо предходната година. Най-големите купувачи на българско оръжие са Ирак, Саудитска Арабия и САЩ.

Макар че износът на оръжие за региони на военни конфликти е недопустим, увеличеният износ през последните две години няма как да бъде обяснен по друг начин, освен с това, че българските оръжейни производители печелят от продължаващите конфликти в Сирия, Ирак и Афганистан, коментира германският разследващ журналист Франк Щир.

Материал на Deutsche Welle

Румен Скрински
Румен Скрински Отговорен редактор
Новините днес