Владеенето и общуването на български език е най-важната компетентност, която работодателите у нас очакват от своите работници. Това показва проучване на Агенцията по заетостта сред 400 хиляди фирми, проведено през март тази година. Бизнесът поставя дигиталната грамотност чак на трето място, след инициативността, предаде "Дарик".
Още: Твърдение: Пеевски се обади 3 пъти, за да спре ключов за военната ни индустрия проект
Още: Прогноза за времето - 2 април 2025 г. (сряда)
Според данните от проучването, най-търсените специалисти с квалификация и висше образование в България са учителите, шофьорите, лекарите, медицинските сестри и машинните инженери. През следващите 12 месеца работодателите ще имат нужда от около 327 хиляди работници, преобладаващо квалифицирани. Само 3 процента от тях обмислят съкращения на персонал.
Ако грамотността по роден език е най-значимата за работодателите компетентност на техните работници, чуждоезиковите умения заемат седмата позиция, но се изкачват спрямо предишното проучване на Агенцията по заетостта.
Бизнесът очаква още умения за самоконтрол и дисциплина, способност за работа под напрежение, както и знания за новите технологии. В замяна осемдесет процента от анкетираните работодатели твърдят, че ще предложат постоянен трудов договор и пълен работен ден.
Още: Най-важните новини за деня: 1 април 2025 г.
Още: Експерт: България е сред страните с най-висока позволена скорост в Европа
Най-много специалисти-висшисти ще продължат да се търсят в държавния сектор, здравеопазването и образованието. В проучването на потребностите на работодателите са обхванати предприятия с различна численост – от микро- до големи предприятия.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Продължават ли валежите: Вижте прогнозата на Деница Стоянова
Най-голям е делът на анкетираните работодатели от сектор „Търговия, транспорт, хотелиерство”, а най-ниска представителност имат предприятията от сектор „Операции с недвижими имоти”.