Българите харчат средно 23,3% от разполагаемия си доход за жилище, като това е петият най-висок дял в ЕС. Статистическата служба на Нидерландия (CBS) съобщава това на базата на сравнение на разходите за жилища в блока.
Още: Майка от Враца се нуждае от помощ в борбата с коварно заболяване
Още: Най-важните новини за деня: 16 април 2025 г.
За да се измери достъпността на жилищата в дадена страна, се разглежда делът от разполагаемия доход, който хората изразходват за жилище (както наемите, така и разходите за ипотека).
ОЩЕ: Жилищата в България: Актуални данни за цените по градове
Най-голям дял от доходите си за поддръжка на жилището в ЕС заделят гърците – 34,2%, следвани от жителите на Дания, Германия и Люксембург. След България пък се нарежда Нидерландия – 23%. Най-малък дял от доходите си за жилище отделят хората в Малта - едва 9% през 2022 г.
Още: Още един спокоен пролетен ден: Вижте прогнозата на Никол Станкулова
Още: "Готвят еднолично управление от олигархичен тип": Пореден протест на "Правосъдие за всеки" (ВИДЕО)
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Четири милиарда по-късно – армия без хора, без дух и без план: полк. о.з. Владимир Миленски (ВИДЕО)
Снимка: iStock
„България има едни от най-ниските (средни) доходи в Европа, което означава, че разходите за жилище бързо заемат по-голям дял от доходите“, казва главният икономист на Националната статистическа служба Петер Хайн ван Мулиген.
Според статистиката делът на хората на възраст между 25-29 години, които живеят с родителите си в България е 61,4%. Най-висок е техният дял в Хърватия - 80,7%, а най-нисък в Дания - 4,4%.
Още: Кабинетът предложи акад. Чавдар Руменин за орден "Св. св. Кирил и Методий" - огърлие
Още: Промениха списъка на пътищата, за които се събира тол такса
ОЩЕ: Строителството в София - по-скъпо от това в Барселона и Мадрид
Според статистиката делът на хората на възраст между 25-29 години, които живеят с родителите си в България е 61,4%. Най-висок е дялът им в Хърватия – 80,7%, а най-нисък в Дания – 4,4%.
„В Южна Европа е по-нормално младите хора да остават да живеят в родния си дом по-дълго време“, казва Ван Мулиген. „В северните страни е точно обратното“.
Снимка: iStock
Наемите на жилища почти навсякъде в ЕС са по-високи от тези през 2015 г.
През 2023 г. наемите в ЕС са били средно с 13,3% по-високи от тези през 2015 г. Във всяка страна членка наемите са били по-високи от тези през 2015 г., с изключение на Гърция. Там наемите през 2023 г. са били с 2,1% по-ниски спрямо 2015 г.
Повишението на наемите спрямо 2015 г. е било най-голямо в някои държави от Централна и Източна Европа. В Литва, например, са скочили с 68,2% спрямо 2015 г.