Голяма част от българите са песимисти спрямо развитието на икономиката в следващата една година. Това сочи проучване на „Тренд“ по поръчка на вестник „24 часа“, посветено на ситуацията около COVID-19. Общо 57 на сто от интервюираните смятат, че нищо добро не ни чака що се отнася до бъдещето на стопанския ни живот. Проучването е реализирано в периода между 1 и 5 май 2020 г. чрез телефонни интервюта сред 988 души на над 18-годишна възраст.
Още: Най-важните новини за деня: 22 декември 2024 г.
Още: Възстановиха електрозахранването на селата в Смолянско, останали без ток заради снега
63% от интервюираните посочват, че Националният оперативен щаб срещу разпространението на коронавируса в България се справя с работата си. 27% са на противоположното мнение. В публичното пространство продължава и дебатът по отношение на това, какви мерки трябва да се вземат срещу разпространението на заразата – строга карантина или либерална стратегия като в Швеция и изграждане на „стаден имунитет“. Тук мненията са разделени поравно - 33% посочват, че стратегията на Швеция е правилна, а други 33 на сто са на противоположната позиция. Останалите 34% пък не могат да преценят.
В проучването са зададени и редица въпроси свързани с усещането на хората за психическото и физическото им състояние, доходи и работно място, както и определени притеснения. Липсата на социални отдушници, както и липсата на работа при някои, води до високи дялове на негативно влияние върху психическото и физическо състояние на хората. Малко над половината от интервюираните – 52%, посочват, че повечето време прекарано вкъщи влияе негативно върху общото им психическо и физическо състояние. 18% са на противоположното мнение. Едва 5% посочват, че по-скоро отчитат положително влияние върху общото им психическо и физическо състояние.
23% посочват, че не стоят вкъщи повече време от обикновено. Необходимо е да се направи уточнение, че разхлабването на мерките в последните дни и повечето възможности за излизане ще доведат до динамика в тези данни.
Още: Прогноза за времето - 23 декември 2024 г. (понеделник)
По-скоро песимистични са нагласите по отношение на икономиката в следващата една година – 42% най-голям дял споделят това мнение. 15% са много песимистично настроени. Въпреки това 31% са по-скоро оптимистично настроени и 6% са много оптимистични спрямо развитието на икономиката. 22% от интервюираните са на мнение, че доходите им ще намалеят чувствително в следващата една година, а 24%, че по-скоро ще намалеят. Ниски дялове се отчитат по отношение на нагласите за повишаване на доходите.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Седмична прогноза за времето за 23-29 декември 2024 г.
Още: Очерняне на продукт или нередности: БАБХ трябва да се произнесе за шоколадови изделия*
Очакванията на българите за завръщане към нормалния начин на живот, който имахме преди пандемията, показва осъзнаване на продължителната битка, която ни очаква. Най-голям дял – 31%, посочват, че ще е необходимо повече от една година, за да се завърнем към нормалния си начин на живот. 14% смятат, че това ще се случи между 1 и 3 месеца. Същият дял са на мнение, че това ще отнеме между 3 и 6 месеца. 9% от интервюираните са на мнение, че никога няма да се върнем към нормален начин на живот. Именно усещането, че тази криза няма да бъде преодоляна много бързо се потвърждава и от притесненията на хората. 68% посочват, че биха се притеснявали да посещават места, където има много хора. 28% са на противоположното мнение. 57% биха се притеснявали да отидат на ресторант или кафе, а 39% не биха се притеснявали. 64 на сто изпитват притеснения да пътуват в чужбина, 29% не биха се притеснявали. 48% от своя страна не биха се притеснявали да отидат на море това лято, докато 43% посочват, че биха се притеснявали.