Българите по света са близо 22 милиона. Това заяви във Варна председателят на Асоциацията на българите по света и Световния парламент на българите проф. Григор Велев, предаде „Фокус”.
Още: Ученическа конференция „Добродетели на духа и волята“ ще се проведе в РИМ-София
Още: 10 лв. отстъпка за лоялни клиенти с Kaufland Card до 11 май
Проф. Велев посочи, че данните са от ООН и ЮНЕСКО и те показват, че българите в никакъв случай не са малък народ.
Според него тази цифра трябва допълнително да повдигне самочувствието на нацията.
В следващите два дни във Варна ще се проведе за пети път Конгрес на Световния парламент на българите по света, като участие ще вземат над 200 души, 100 от които от България, а останалите от 38 държави по света.
Още: Гръмотевици в планините, къде ще вали. Времето утре - 25 април 2025 г.
Още: Близо до хората: КЗП пуска мобилно приложение за жалби през летния сезон
Проф. Велев посочи, че една от най-главните задачи на Конгреса е да направи организацията от неправителствена в национална и по този начин да има право на субсидия от държавата. В рамките на събитието ще се отбележат и 1000 години от смъртта на българския цар Самуил, като лектор по темата ще бъде проф. Пламен Павлов.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Нови уреди за чист въздух в София: до есента завършва монтажът в 17 квартала и села
Още: АПИ обяви колко са приходите от винетки от началото на годината
Проф. Григор Велев допълни, че една от най-интересните теми ще бъде „Политическият и социален статус на българите по света”. Той посочи, че изследването е направено за първи път и ще отговори на въпросите как българите са се заселени по определените места по света, как са се интегрирали в съответното общество, какви са професиите им, имат ли потребност от български училища и други.
Според проф. Велев едно бъдещо Министерство на българите по света ще спомогне за обединението на всички българи в името на по-голямото икономическо и социално благополучие на нацията. Той допълни, че в някои български посолства по света самите посланици са организирали български училища, но повечето от тях са пасивни. „Българските посланици трябва да бъдат избирани най-вече според патриотичните си чувства”, подчерта проф. Григор Велев.