Българите по света са близо 22 милиона. Това заяви във Варна председателят на Асоциацията на българите по света и Световния парламент на българите проф. Григор Велев, предаде „Фокус”.
Още: Министърът на културата Найден Тодоров е бил в "Пирогов"
Още: Повече от двоен ръст през 2024: Директорът на ПСС за смъртта в българските планини
Проф. Велев посочи, че данните са от ООН и ЮНЕСКО и те показват, че българите в никакъв случай не са малък народ.
Според него тази цифра трябва допълнително да повдигне самочувствието на нацията.
В следващите два дни във Варна ще се проведе за пети път Конгрес на Световния парламент на българите по света, като участие ще вземат над 200 души, 100 от които от България, а останалите от 38 държави по света.
Още: След проверки на БАБХ: Затвориха заведения в популярни курорти
Още: Шоколадови изделия с грешни етикети: Опасни ли са за децата?
Проф. Велев посочи, че една от най-главните задачи на Конгреса е да направи организацията от неправителствена в национална и по този начин да има право на субсидия от държавата. В рамките на събитието ще се отбележат и 1000 години от смъртта на българския цар Самуил, като лектор по темата ще бъде проф. Пламен Павлов.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Проф. Григор Велев допълни, че една от най-интересните теми ще бъде „Политическият и социален статус на българите по света”. Той посочи, че изследването е направено за първи път и ще отговори на въпросите как българите са се заселени по определените места по света, как са се интегрирали в съответното общество, какви са професиите им, имат ли потребност от български училища и други.
Според проф. Велев едно бъдещо Министерство на българите по света ще спомогне за обединението на всички българи в името на по-голямото икономическо и социално благополучие на нацията. Той допълни, че в някои български посолства по света самите посланици са организирали български училища, но повечето от тях са пасивни. „Българските посланици трябва да бъдат избирани най-вече според патриотичните си чувства”, подчерта проф. Григор Велев.