Европейският парламент гласува нови правила за определяне на това съдилищата на коя държава трябва да разглеждат дела с имуществените последици на международни двойки или регистрирани партньорства в случай на развод или смърт. Тези правила трябва да сложат край на паралелните правни производства в различните държави-членки, чиито съдилища трябва да решават подобни имуществени спорове. Съдебните разноски за такива паралелни производства възлизат на над 1 милиард евро годишно.
Новите правила ще се прилагат в 18 държави от ЕС, които се съгласиха да се присъединят към тази инициатива за "засилено сътрудничество", сред които е и България.
Двата регламента имат за цел да се определи кой съд е компетентен и кое право ще се прилага в областта на имуществения режим между съпрузи, както и какви ще са имуществените последици на регистрираните партньорства. Първият регламент касае статута на брака, а вторият - имуществените права, които възникват в следствие на сключване на брак.
Основните правни институти на брака и регистрираното партньорство все така ще се определят от националното право на държавите-членки. Регламентите включват поредица от защитни мерки с цел съобразяване с националите правни системи. Например, нищо не задължава участващите държави-членки, чието право не признава института на регистрираното партньорство, да предвидят такова партньорство, нито да поемат компетентност за него.
По оценки на Европейската комисия в Европейския съюз има близо 16 милиона двойки, съжителстващи в трансгранична ситуация. Осемнайсетте държави-членки, които участват в засиленото сътрудничество, са Белгия, България, Кипър, Чешката република, Германия, Гърция, Испания, Франция, Хърватия, Италия, Люксембург, Малта, Нидерландия, Австрия, Португалия, Словения, Финландия и Швеция. Други държави-членки могат да се присъединят по всяко време след приемането на акта. Във връзка с това Естония обяви намерението си да участва в сътрудничеството след приемането му.