България е една от десетте държави членки на Европейския съюз, които успяха в сравнително бързи темпове да организират и критична маса, и средства в рамките на 2.4 млн. лв., които да отидат за тематичен конкурс за изследвания в областта на COVID-19.
Още: Гръмотевици в планините, къде ще вали. Времето утре - 25 април 2025 г.
Още: Близо до хората: КЗП пуска мобилно приложение за жалби през летния сезон
Това заяви заместник-министъра на образованието и науката Карина Ангелиева по време на брифинг с участието на председателя на Българската академия на науките (БАН) акад. Юлиан Ревалски и управителя на фонд „Научни изследвания“ проф. Георги Вайсилов по повод правителственото решение за финансиране на тематични конкурси, свързани с пандемията от COVID-19.
Припомняме, че по-рано правителството одобри допълнителни разходи в размер на 2,4 млн. лв. за проектно финансиране на тематични конкурси чрез Фонд „Научни изследвания“. С осигуряване на средствата ще бъде гарантирано разработването на конкурси за проекти за научни изследвания, свързани с диагностика, превенция, лечение на заболелите от COVID-19, както и прогнозиране, мониторинг и превенция на разпространението му. Ще се подпомогне развитието на научния потенциал и научните изследвания на програмно-проектен конкурсен принцип, както и международното научно сътрудничество.
По думите на заместник-министър Ангелиева институциите у нас подават ръка на българските изследователи. Ангелиева изрази надежда, че като резултат от проектите, ще има не само добри решения, а защо не и ваксина и лекарство за COVID-19. Карина Ангелиева отбеляза, че с този конкурс българската наука има шансове да се върне на световните равнища - с нови проекти, нови мрежи и привличане на нови инвеститори у нас.
Още: Нови уреди за чист въздух в София: до есента завършва монтажът в 17 квартала и села
Още: АПИ обяви колко са приходите от винетки от началото на годината
Управителят на Фонд "Научни изследвания" проф. Георги Вайсилов посочи, че документите за конкурса вече са изпратени към Министерството на финансите за съгласуване. След това този конкурс ще може да бъде обявен, като той е насочен към финансирането на научни изследвания, свързани със самия вирус, и разработване на терапии. Освен това има тематично направление, свързано със социално-икономическите аспекти на пандемията. От думите на проф. Вайсилов стана ясно, че ще се направи всичко възможно конкурсът да стартира в кратки срокове.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Почина емблематичната журналистка на БНТ Даниела Кънева
Още: Може ли да се прогнозира земетресение? Говори експертът проф. Николай Милошев
Академик Юлиан Ревалски посочи, че в БАН и извън Академията има много силни научни колективи, които ще бъдат кандидати за проекти, а конкуренцията ще бъде много сериозна. Акад. Ревалски коментира, че държавата си дава сметка за важността на научния потенциал, който е нужен, по време на такава пандемия, както и за съвременното развитие на човечеството.
Подробности от решението на Министерския съвет четете в този материал.
Темата продължава и в нашия блог.
Още: В защита правата на човека: Протест пред посолството на Китай
Още: Прогноза за времето - 24 април 2025 г. (четвъртък)