Президентът Росен Плевнелиев прие Наградата за най-добра аутсорсинг дестинация за 2015 г., с която страната ни беше отличена от Европейската аутсорсинг асоциация, съобщава БГНЕС. Призът беше предаден на държавата, в лицето на президента, от Българската аутсорсинг асоциация като знак за успешната съвместна работа на институциите и бизнеса за развитие на сектора.
„Гордея се, че днес България получава признанието за най-добра аутсорсинг дестинация за 2015 г.“, каза държавният глава. Според президента наградата е заслуга на всички, които работят от години, за да може страната ни да е световна сила в аусорсинг индустрията.
Държавният глава изтъкна, че превръщането на сектора в един от най-бързо развиващите се в българската икономика през последните години се дължи на българските предприемачи, иноватори, програмисти, компании и на младите хора, които виждат своята перспектива да останат в България. Президентът посочи, че аутсорсинг индустрията се развива въпреки икономическата криза и се оказва лек срещу трудните икономически ситуации.
Държавният глава подчерта, че тенденцията на повишаване на заетостта в сектора се очаква да продължи през следващите години. Това се дължи на ръста на пазара, но и на навлизане на нови инвеститори главно от САЩ, Нидерландия, Великобритания, Германия и Израел.
През 2014 г. над 33 000 специалисти работят в над 180 аутсорсинг компании в България. Средно годишно броят на заетите в този сектор нараства с 21%. През 2015 г. прогнозите са работещите там да са близо 35 000 души, а до 2020 г. – около 60 000 специалисти. Годишният оборот на индустрията се оценява на приблизително 1 млрд. евро и се очаква и тази цифра да се удвои до 2020 г.
„Убеден съм, че аутсорсинг индустрията в България се развива бързо и в правилна посока, но не бива да пренебрегваме предизвикателствата. С тях можем да се справим само заедно - със съвместните усилия на бизнеса и на държавата“, заяви президентът Плевнелиев. Според държавния глава аусорсинг индустрията ще се нуждае от все повече качествени специалисти – млади хора с образование и умения. „Тук е ролята на българската държава.
Повече от ясно е, че реформата в сектор „Образование“ е необходима и не може да бъде отлагана повече, ако искаме да имаме този ръст на сектора и на заетостта в него“, призова президентът. За да запази водещите си позиции като най-активна аутсорсинг дестинация, страната ни ще разчита и на чуждестранни специалисти от цял свят. В тази връзка държавният глава приветства правителството за изпълнения ангажимент за облекчаване на процедурата за издаване на „Синя карта на ЕС“ за упражняване на висококвалифицирана заетост.
Наградите на Европейската аутсорсинг асоциация се присъждат за шеста поредна година. България беше номинирана за отличието в средата на 2015 г. в конкуренция с Латвия и Южна Африка. Призът беше получен на церемония в Лисабон на 8 октомври 2015 г. от Българската аутсорсинг асоциация като признание за съвместните усилия на държавата и бизнеса за развитие на аутсорсинг сектора в България.