Българи от Украйна са възмутени от думите на лидера на "Възраждане" Костадин Костадинов и подчертават, че никога не са имали искане за "българска автономия", става ясно от позиция на Асоциацията на българите в Украйна във "Фейбук". Поводът за позицията е позиция на Костадин Костадинов, който призовава за лишаване от статут на бежанци от украински произход, както и за създаването на "българска автономия в южната част на Украйна със столица Болград".
Всъщност, партия "Възраждане" разпрати позиция до медиите на 19 май, в която е написано следното: "Когато българските граждани дадат доверието си на "Възраждане" и започнем да управляваме България, ще експулсираме всички украински туристи, маскирани като бежанци. За истинските туристи от Украйна, разбира се, могат да останат - стига да си плащат сметките в хотелите".
От асоциацията определят това като провокация и насаждане на омраза.
"Припомняме на г-н Костадинов, че украинските българи нямат искане за "автономия", тъй като нашата държава предоставя всички възможности за провеждане на национална политика в съответствие с Конституцията на Украйна и международните правни норми. Благодарение на демократичните подходи, с пълната подкрепа на Президента и правителството на Република България, беше възможно да се запази Болградски район, намиращ се в южната част на Одеска област. Това е територия, на която пребивава компактна маса от етнически българи. Днес много жители на региона защитават свободата и независимостта на Украйна от руската агресия с оръжие в ръце и, за наше голямо съжаление, мнозина вече дадоха своя живот в името на този идеал. Считаме за невъзможна и неприемлива всякаква дискусия по въпроси, свързани или целящи намеса във вътрешните работи на Украйна", се посочва в позицията на асоциацията. ОЩЕ: Украинска българка: Неутралните към нас утре ще са неутрални и към България (ВИДЕО)
Отбелязва се и, че от първия ден на пълномащабната военна инвазия от страна на Русия срещу Украйна от асоциацията полагат значителни усилия, време и отдаденост за спасяването и евакуацията на етнически българи и граждани на Украйна от други националности.
"Приоритет бяха социално незащитените слоеве от населението, самотните възрастни хора, многодетните майки и др. Беше установена ефективна комуникация между председателя на Асоциацията на българите в Украйна, украинския народен представител Антон Киссе и президента на Република България Румен Радев, българското Министерство на вътрешните работи, както и с кметовете на градовете по въпроса за подпомагане на украинските бежанци, предоставяйки им практическа подкрепа.
Днес своят подслон в България са намерили 50 000 бягащи от войната хора, много от които - жени и деца. Всички те вярват, че ще настъпи мир в Украйна и, че ще могат да се върнат у дома, запазвайки в сърцето си своята голяма благодарност към приятелска България", пишат от асоциацията.