Бурен вятър на Шиша Пангма пречи на търсенето на Боян Петров

08 май 2018, 20:06 часа • 6640 | прочитания

Вятърът над 7000 метра на Шиша Пангма е 80 км/ч, което прави невъзможни опитите да се качим по-нагоре. Това пише в официалната си Facebook страница експедицията Kalifa, с която Боян Петров тръгна да изкачи най-малкия осемхилядник на планетата.

Още: Твърдение: Пеевски се обади 3 пъти, за да спре ключов за военната ни индустрия проект

Още: Прогноза за времето - 2 април 2025 г. (сряда)

От Kalifa напомнят, че Петров няма в себе си сателитен телефон, няма и GPS, което прави локализирането му много трудно. Понастоящем членовете на експедицията са на височина 5600 метра и обсъждат всички възможности.

Съобщава се и, че китайските власти искат да спрат за момента всякакви експедиции за изкачване на Шиша Пангма, но не и спасителната операция в помощ на Боян. Унгарският алпинист Дейвид Клайн уверява, че сътрудничеството с китайските власти е на много добро ниво.

За финал от експедицията подчертават, че се чувстват дълбоко свързани заедно със семейството на Боян, близките и милионите българи, които се притесняват за него.

Още: Най-важните новини за деня: 1 април 2025 г.

Още: Експерт: България е сред страните с най-висока позволена скорост в Европа

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес