БСП внесе поправки в Закона за пътищата, които ще спрат трупането на няколко глоби за едно и също нарушение - липсата на винетка или неплатена тол такса.
Още: Прогноза за времето - 2 април 2025 г. (сряда)
Още: Най-важните новини за деня: 1 април 2025 г.
"Конкретният повод е казусът със софийското село Пролеша, но нашите поправки решават и други натрупани проблеми", каза пред “24 часа” Манол Генов, един от вносителите и автор на проекта. Жителите на Пролеша бяха подведени през 2020 г., че пътуването през най-удобната за тях пътна връзка със столицата е освободено от плащане на винетка. Те разбраха за това едва през 2022 г., когато бяха сюрпризирани, че са натрупали стотици и дори хиляди левове глоби, защото автоматичната система за контрол ги засича всеки път и им налага глоба почти ежедневно, независимо че става дума за едно и също нарушение.
По същество поправката вменява на пътната агенция задължението първо да уведоми водачите, че са нарушили закона, да ги изчака 14 дни и едва тогава да им състави акт за административно нарушение, ако не са платили. Това ще важи не само за винетките, а и за тол таксите, които се плащат от товарните камиони с над 3,5 тона тегло и автобусите.
ОЩЕ: По-евтини винетки от 2023 година
Още: Експерт: България е сред страните с най-висока позволена скорост в Европа
Още: Продължават ли валежите: Вижте прогнозата на Деница Стоянова
Другата предвидена поправка засяга фирмите, притежаващи товарни камиони и автобуси.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Посрещаме първия изтребител F-16 утре (ВИДЕО)
Още: НИМХ: Миналият месец е един от петте най-топли месеци март от началото на века
Сега според Закона за пътищата служителите на Агенция “Митници” имат право да не позволяват напускането на територията на България на превозни средства, засечени да пътуват без платена тол такса.
Идеята е занапред това да важи само за превозни средства с чужда регистрация, защото техните собственици са в други държави и няма как да бъдат подведени под отговорност. Но се предлага това да отпадне за превозните средства с българска регистрация с мотива, че те са собственост на български юридически лица и било излишно камионите им да се спират, докато не се реализира административно-наказателното производство.
Според поправките не може да се глобява собственик на камион или автобус, който си е купил маршрутна карта, но е сбъркал при написването на регистрационния номер. В такъв случай той трябва да пише имейл на АПИ, агенцията да направи проверка и ако има да доплаща, да го покани да го направи в 14-дневен срок.
Още: Отиде си легендарният барабанист на "Щурците" Георги Марков
Още: Новите учебни програми - неясноти, безпорядък, проблеми: Експертно мнение на Емил Соколов (ВИДЕО)
ОЩЕ: АПИ събра от тол системата с 300 млн. лв. по-малко приходи от предвиденото
Преди ден служебният регионален министър Иван Шишков призова депутатите да решат казуса с Пролеша, като променят закона така, че максималният брой глоби за неплатена винетка да е до 3 в годината, а Манол Генов му отговори, че вече е написал и внесъл промените.