Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Братът на загиналата в "Ечемишка" жена: Полицай е казвал на АПИ за проблема

07 февруари 2017, 09:00 часа • 3258 прочитания

Полицай е казал на Агенция "Пътна инфраструктура" (АПИ), че има висящи лампи в тунел "Ечемишка", но от там му отвърнали в стил "ти какво разбираш". Това стана ясно от думите на шофьора, върху чиято кола падна бетонен блок с лампа през почивните дни. При инцидента загина сестрата на шофьора, която беше премазана от падналата отломка.

Още: „Думата „благодаря“ е прекалено малка“: Говори Петя, която стана първата майка с трансплантиран черен дроб у нас

Още: Седмична прогноза за времето за 23-29 декември 2024 г.

Ще искаме оставката на тези хора, които са съпричастни за трагедията. За съжаление няма законово изискване институциите като АПИ да носят отговорност така, както искат отговорност от шофьорите на пътя. Това заяви председателят на Съюза по автомото подготовка Йонко Иванов пред Нова телевизия.

По думите на Иванов по закон по отношение на тунелите, освен всичко друго, се прави оценка на риска от независимо звено на всеки пет години. В този протокол трябва да е записано какво е състоянието на тунел "Ечемишка", убеден е председателят на Съюза по автомото подготовка и попита защо като са се правили виадуктите на АМ "Хемус" не са се ремонтирали и тунелите. Този, който не се е подписал, да се появи пред обществото.

Според инж. Ясен Ишев проблемите на нашите стари тунели идват от това, че са проектирани без необходимата хидроизолация. Липсата на хидроизолация води до повече течове, замръзване, усилена корозия. Наистина е трябвало по-рано да се направят необходимите действия, за да не се стига до инцидента, смята той.

Още: Очерняне на продукт или нередности: БАБХ трябва да се произнесе за шоколадови изделия*

Още: Министърът на културата Найден Тодоров е бил в "Пирогов"

До каква степен реално са изпълнени предписанията по ремонта на тунела - това е големият въпрос. Много зачестиха такива случаи, което поставя проблема на системно ниво, допълни още той за bTV .

В момента се мисли и за следното нещо – въведоха се големи глоби и наказания за водачите на превозните средства, но не е ясно кой понася отговорността към недоброто изпълнение на такива инфраструктурни транспортни съоръжения. Вижда се, че цял конструктивен елемент се е срутил, което говори – предписанията не са изпълнени. Винаги при описанията има два елемента – за неотложни мерки за незабавно изпълнение и такива, които може да бъдат отложени, обясни от своя страна инж. Иван Каралеев.

Ако е правена тази проверка професионално и са разгледани техническите изисквания във всички случаи, предполагам, че е обърнато внимание на тези конструкции. Защото тази конструкция е изключително масивна може би е обърнато внимание на нейното състояние, каза Каралеев.

Статистика

Още: В 12 села в област Смолян няма ток заради снега

Още: Кой има имен ден днес, 22 декември 2024 г. Честито!

Над 1000 катастрофи, 40 загинали и над 1000 ранени – това е статистиката от деветте най-опасни пътни участъци в България. Един от тези участъци е АМ „Хемус” – в две отсечки. Първата отсечка е до Ябланица – за девет месеца през 2016 година са станали 265 катастрофи, за щастие загинали няма, но има 19 ранени. Друг много опасен участък е Русе – Бяла, където за първите девет месеца на миналата година има 246 катастрофи, със 7 загинали. Опасен участък е и Варна – Бургас, където има 106 катастрофи и 6 загинали за първите девет месеца на годината. Опасни участъци са още Стара Загора – Казанлък, както и пловдивското село Труд, откъдето е излазът за АМ „Тракия”. Симитли – Кресна т.е. Кресненското дефиле също е много опасен участък, с 60 катастрофи за девет месеца.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес