Политици и висши чиновници да декларират своите интересите не само на своите приятели , но и на любовниците си, за да могат да бъдат проверявани кога и дали са ги облаготеделствали с обществени пари. Това е становището, което Националният център за противодействие на корупцията и организираната престъпност, известен като БОРКОР, е изпратил до правителството за промени в закона за конфликт на интереси.
Още: Родителите не знаят какво правят децата им: Директор на гимназия в Сандански за опасните вейпове
Още: Кой има имен ден днес, 15 януари 2025 г. Честито!
Емоционалната обвързаност е включена в европейските регламенти за конфликта на интереси и трябва да влезе и в нашия закон, препоръчва оглавяваната от бившия ляв депутат Бойко Великов институция.
"В житейската практика това са най-често срещаните хипотези, които пораждат корупционни практики, оставащи обаче ненаказуеми, тъй като не са част от приложното поле на закона за противодействие на конфликта на интереси", гласи становището на БОРКОР.
Правосъдният министър Зинаида Златанова обаче не се е съобразила с искането на БОРКОР. Мотивите са, че доказването на емоционална близост било невъзможно, според писмени отговори на МП до в. "24 часа".
Още: Най-важните новини за деня: 14 януари 2025 г.
Още: Прогноза за времето - 15 януари 2025 г. (сряда)
Проблеми с доказването вече имало с понятието "фактическо съжителство", когато мъж и жена живеят като семейство, но без брак.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Проходът Рожен отново е затворен за тежкотоварни автомобили с ремаркета и полуремаркета
Емоционалната обвързаност е не само положителна, но и отрицателна и включването би означавало, че политици и чиновници ще трябва да казват и кого мразят. Освен това според правосъдното министерство било спорно дали омразата можела да породи конфликт на интереси.