Заместникът на главния прокурор Борислав Сарафов оттегли кандидатурата си за изборен член на Висшия съдебен съвет.
Още: Кой има имен ден днес, 12 април 2025 г. Честито!
Още: Прогноза за времето - 12 април 2025 г. (събота)
На 27.03.2017 г. във Висшия съдебен съвет бе внесено предложение на 31 прокурори за издигане на кандидатурата на Борислав Сарафов, заместник на главния прокурор, за изборен член на ВСС, съобщиха от прокуратурата.
Днес, 24.04.2017 г. Борислав Сарафов оттегли съгласието си за кандидатиране. Решението на Сарафов е лично и е продиктувано от интересите на прокуратурата. Оттеглянето е извършено след разговор с главния прокурор, който изцяло споделя мотивите на заместника си.
Чрез пресцентъра на ПРБ Борислав Сарафов изразява благодарност към всички свои колеги, издигнали и подкрепили кандидатурата му.
Още: Зов за помощ: Дете с тежка диагноза се нуждае от скъпо лечение
Още: Тревожни данни: Обявиха колко са регистрираните хазартно зависими у нас
Actualno.com припомня, че на 27 март 2017 г. изтече крайният срок за кандидатури от прокурорите в системата. Местата са четири, а номинираните, освен Сарафов, бяха 12 обвинители.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Най-важните новини за деня: 12 април 2025 г.
Още: Идва ли край на валежите и студа: Прогнозата на Деница Стоянова
Останалите кандидати са Даниела Машева от Върховната касационна прокуратура (ВКП), Галина Стоянова, зам.-шеф на Софийската апелативна прокуратура, Ясенка Шигарминова от Апелативна прокуратура - Пловдив, Ивайло Медаров – заместник окръжен прокурор на София, и Пламен Найденов, шеф на Окръжен прокурор - Перник. Другите са Огнян Дамянов, Магдален Маринов, Гергана Мутафова, Пламен Марков, Георги Кузманов и Мери Найденова.
"Сред колегите си г-н Сарафов е познат като почтен магистрат, с високи професионални качества. През последните 10 години от трудовата си биография ръководи и координира работата по дела с изключително висока фактическа и правна сложност. Работил е по голяма част от най-знаковите дела, водени срещу фигури от организираната престъпност. Считаме, че г-н Борислав Сарафов би бил достоен да бъде избран за член на Висшия съдебен съвет, за което притежава необходимите лични, професионални и нравствени качества", бе отбелязано тогава в предложението за номинацията.
Освен Сарафов още един заместник на главния прокурор - директорът на Националната следствена служба Евгени Диков, също е кандидат за член на съвета от квотата на следователите.
Още: Как да опазим децата на пътя: Адв. Елица Буенова за промените, които пак предлага държавата (ВИДЕО)
Още: Заради ремонти: Ограничават движението в части от магистрала "Тракия"
Мандатът на Висшия съдебен съвет изтича през октомври тази година. След промените в Закона за съдебната власт от миналото лято изборът от квотата на магистратите - и за съдиите, и за прокурорите, ще става пряко, на принципа един глас - един магистрат. Борислав Сарафов беше кандидат за главен прокурор при избора на Сотир Цацаров, но след това той го покани за свой заместник.