"Един от най-добрите модели за социална мобилност е образованието. Не може да се говори за социална инклузивност без да говорим за социална мобилност".
Това заяви генералният директор на ЮНЕСКО Ирина Бокова на дискусия на тема „Размисли за социалното включване: стари проблеми в ново издание или нови проблеми в стара форма?”, предаде БГНЕС.
Бокова започна експозето си с думите, че няма по-подходящо място за дискусия на социалното включване от Софийския университет. „Тази тема е актуална и ще остане актуална в един свят, изпълнен с огромни възможности и хоризонти пред човешкия талант, но изпълнен и с предизвикателства.Ако се погледне назад във времето много е интересно да се види каква е еволюцията на мисленето по въпросите на образованието, науката, културата и каква е ролята им в обществения живот. За последните 30 години еволюцията е огромна. До началото на 2000 г., не е смятано за възможно, че може да се постигне всеобщо начално, камо ли средно образование и грамотност”, изтъкна Бокова.
Според нея, днес обаче се разбира, че без постигането на тази цел няма как да се премахне крайната бедност, нито да се постигне социално включване. Директорът на ЮНЕСКО посочи, че 58 млн. деца са извън училището в глобален мащаб, а повече от 38 млн. от тях са в ситуация на военни и бежански конфликти.
От друга страна, Ирина Бокова разгледа и новите технологии, които днес дават невероятни възможности за социално включване.
Тя бе категорична, че за нея темата за културата като средство за социално включване е много важна и я отстоява, работейки по нея, през последните 6 години съм работила много активно. „Културата в най-дълбокия демократичен смисъл е изключително мощно средство за социално включване. Културата и в най-затънтените места на планетата има огромно значение за социалната инклузивност.
ЮНЕСКО направи огромно усилие тя да бъде припозната като инструмент за устойчиво развитие, мобилизация на различни общности около постигане на определени цели, помирение и създаване на нови работни места. Аз пледирам да се погледне на културата като на широк демократичен процес, който води до много по-голяма социална кохезия и социална инклузивност”, призова още Ирина Бокова.