Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Божилов: Няма желаещи за армията - онези, които искат да служат, отпадат още на първата селекция

29 януари 2024, 11:24 часа • 3277 прочитания

Никой вече няма илюзии, че без НАТО Европа може да изгради сериозна отбрана. САЩ остават основният гарант за европейската отбрана.

Това мнение изрази пред БНР Йордан Божилов - основател и председател на Софийския форум за сигурност, бивш заместник-министър на отбраната.

След 2022 г. и нападението на Русия над Украйна се промениха мисленето в Европа и оценката за риска. Поколения европейски политици след края на Студената война считаха, че антагонизмът е изчезнал. Това мислене доведе до съкращаване на армии, спад в бюджетите за отбрана, отбеляза Божилов.

Още: Нова инициатива, нови условия: НАТО обявява "военен Шенген" през лятото

Много европейски лидери заявяваха, че Европа трябва сама да поеме отбраната си, да изгради собствени сили за отбрана, припомни той, но нарече това "остаряло мислене", защото "пред лицето на заплахата, която идва от Русия, Европа не може сама да изгради отбрана".

Има много механизми, които ще задържат САЩ в НАТО и ангажирани с Европа, изтъкна Божилов в отговор на въпрос как ще се развие ситуацията при връщане на Доналд Тръмп в Белия дом.

Промени се и характерът на войната, коментира Йордан Божилов, според когото "вървим към коренно преосмисляне на военните действия, на състава на армиите", като се променят и изискванията към армиите.

Пагубна насока е да мислим за нашата отбрана като за нещо самостоятелно, това е в сферите на популизма, каза Божилов в предаването "Хоризонт до обед". Според него трябва да мислим в рамките на колективната отбрана.

Армията се задъхва

"Няма желаещи за армията. Даже онези, които искат да служат, отпадат още при първите селекции. Трябва да се търси как да привлечем повече хора на доброволен принцип, отколкото да задължаваме всички да служат", подчерта Божилов във връзка с идеята за връщане на задължителната казарма. За няколко месеца не могат да се усвоят тънкостите на военната професия, категоричен е той.

Още: Колко струва модернизирането на армията ни до 2032 г.

"Повечето държави в НАТО нямат наборна служба. Те разчитат на добре подготвени, мотивирани хора."

Министерството на отбраната трябва да има по-широка, по-отворена информационна политика, отправи препоръка основателят на Софийския форум за сигурност. В противен случай по думите му се появяват структури, които трупат "политически багаж върху страховете на хората".

Ивелин Стоянов
Ивелин Стоянов Отговорен редактор
Новините днес