Правителството взе решение да подкрепи Ренета Инджова и тя да запази позицията си на председател Националния статистически институт, заяви вицепремиерът по икономическите въпроси Даниела Бобева на пресконференция след днешното редовно заседание на Министерски съвет, цитирана от „Фокус” .
Още: Без внос на работна ръка няма да минем: Евтим Милошев за проблемите в туризма
Още: Жълт код за значителни валежи в девет области
На днешното заседание правителството освободи досегашния зам.-председател на НСИ. По думите й, „това решение е изключително важно, за да може Националния статически институт да възстанови спокойната си работа”, защото пред НСИ стоят много важни задачи.
„В интерес на работата ние подкрепихме г-жа Инджова”, коментира Бобева. Тя подчерта, че председателят на НСИ е добър специалист, икономист, човек с голям професионален опит. „Тя беше назначена от правителството на ГЕРБ. За съжаление, обаче във връзка с обществена поръчка възникна конфликт още преди около година. Тогава този проблем не беше решен. Откакто това правителството дойде на власт, ние непрекъснато сме обсипани с информации. Ако решаването на този проблем беше лесен, то той щеше да бъде решен много преди нас. Оказа се обаче, че това е доста сложен казус”, коментира още Даниела Бобева.
Въпросът с достъпа на офшорни компании до обществени поръчки е доста сложен от гледна точна под каква дефиниция са точно „офшорните компании”. Това заяви вицепремиерът по икономическите въпроси Даниела Бобева.
Още: Кой има имен ден днес, 23 декември 2024 г. Честито!
Още: Най-важните новини за деня: 22 декември 2024 г.
По думите й, в момента няма точна европейска или българска дефиниция за това какво е офшорна компания. „Министър-председателят не се отказа от амбицията си да ограничи достъпа на офшорните компании, като дори тя се разшири и сега е насочена към ограничаване на достъпа на офшорните компании за участие не само в обществени поръчки, но и във всякакви поръчки, които имат връзка с публични средства”, обясни вицепремиерът. Тя посочи, че идеята и амбицията на правителството е този проблем с участието на офшорни компании до поръчки да бъде решен в рамките на отделен специален закон.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Възстановиха електрозахранването на селата в Смолянско, останали без ток заради снега
С промените в Закона за обществените поръчки (ЗОП), които Министерски съвет одобри днес, постигнахме разумния компромис. От една страна ограничаваме корупцията максимално, а от друга - не затрудняваме административно органите, които извършват обществените поръчки. Бобева подчерта още, че промените в ЗОП отворят пространство за малките и средни предприятия за участието им в обществени поръчки.
„Законът за обществените поръчки беше приет от Министерски съвет и тръгва към Народното събрание”, каза вицепремиерът.
Приетите промени в ЗОП са били обсъдени на дискусия между отделните министри, като е било чуто мнението на всички по темата. „Този закон е базиран на предложения от неправителствени организации, от браншови организации, от граждани. Само за тези две седмици, когато законът беше качен на сайта на Министерски съвет, сме получили 40 предложения от граждани. Между първото четене на проекта и окончателните промени бяха отразени доста бележки от страна на Асоциацията на общините, така че да удовлетворим голяма част от техните притеснения”, обясни вицепремиерът Бобева.
Още: Седмична прогноза за времето за 23-29 декември 2024 г.