Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

БНБ отбелязва рождението на Панчо Владигеров с медна монета (СНИМКИ)

08 март 2024, 12:04 часа • 1274 прочитания

Българската народна банка пуска в обращение медна възпоменателна монета, посветена на 125-годишнината от рождението на Панчо Владигеров.

Още: Властта обича медиите, властта обича парите, но трябва да има регулация: СЕМ говори за социалните мрежи

Още: Кой има имен ден днес, 22 януари 2025 г. Честито!

Монета е част от серията "Български творци". Цената ѝ при пускане в обращение е 54 лева и ще се продава на две каси в БНБ и на четири каси в Касовия център на банката в столицата от 11 март, понеделник.

От 11 март всеки клиент ще може да закупи от касите на Българската народна банка само по 1 монета, независимо дали закупува от свое име и за своя сметка или от името и за сметка на друго лице. За закупуване на монета от името и за сметка на друго лице е необходимо представянето на нотариално заверено изрично пълномощно за закупуването на конкретната възпоменателна монета. Ако клиент, в качеството си на физическо лице, закупи монета от касите на БНБ, то той няма право да закупи още една монета като представител на юридическо лице, като това ограничение важи и за обратния случай. Монети не се продават на лица, които не са навършили 18 години, пише БГНЕС.

Още: Най-важните новини за деня: 21 януари 2025 г.

Още: Прогноза за времето - 22 януари 2025 г. (сряда)

Снимка: БНБ

Живот и творчество на Панчо Владигеров

Панчо Владигеров оставя трайни следи в българското музикално наследство като композитор, диригент, пианист и педагог. Създадените от него творби обхващат различни форми и жанрове – симфонии, концерти, камерна и сценична, вокална и клавирна музика.

Роден е в Цюрих, Швейцария, на 13 март 1899 г., но по-голямата част от живота му преминава в България. Музикалното си образование получава в София и Берлин. По време на пребиваването си в Германия (1912–1932 г.) Владигеров печели два пъти Менделсоновата награда на Берлинската академия, работи като композитор и музикален директор и създава едни от най-патриотичните произведения в музикалната ни съкровищница: вариациите за пиано върху песента "Горда Стара планина", рапсодия "Вардар", "Българска сюита", "Седем симфонични български танца" и др.

Още: Има ли проблем с финансирането на български филми: В "Студио Actualno" гостува Виктор Божинов (ВИДЕО)

Още: "Популистки внушения": Операторите скочиха на КЗП след предложението да останат без лицензи

През 1936-1942 г. той е представител на България в Постоянния съвет за международно сътрудничество на композиторите. Основоположник на редица жанрове в българската музика, през своя дълъг творчески път Маестрото създава композиции, звучали на прославени световни сцени – операта "Цар Калоян", Концерт за пиано и оркестър № 3, "Импровизация и токата", балета "Легенда за езерото", "Концертна фантазия за виолончело и оркестър", "Еврейска поема", "Люлински импресии", клавирните миниатюри "Шумен", "Епизоди" и "Акварели" и други известни произведения.

Снимка: БНБ

В продължение на повече от 40 години той е професор в Държавната музикална академия, която днес носи неговото име. Работи активно до смъртта си (8 септември 1978 г.) и оставя над 20 хиляди страници нотни ръкописи. Удостоен е с високи български държавни и чуждестранни отличия, сред които и Хердеровата награда.

Неговата музика е красиво проявление на дълбоката му емоционална връзка с българските културни традиции, съчетала мотиви от народното ни творчество с класически музикални похвати.

Припомняме, че на 13 март Националната музикална академия чества 125 години от рождението на проф. Панчо Владигеров с тържествен концерт.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Яна Баярова
Яна Баярова Отговорен редактор
Новините днес