Жените в България, които се диагностират с рак на гърдата годишно, са между 3600 и 3800. Бройката на заболелите се увеличава. Това каза за „Фокус“ изпълнителният директор на ПСАГБАЛ „Света София“ д-р Гергана Коларова по повод тазгодишната информационна и профилактична кампания за борба с рака на гърдата през октомври.
„Основното, което трябва да се знае, за рака на гърдата е, че е безсимптомен“, заяви тя. „Клиничните изследвания, които се правят регулярно всяка година, по собствена инициатива или защото се налага, не дават никакви отклонения от нормата“, обясни д-р Коларова. Тя уточни, че туморен маркер в норма не бива да успокоява пациентките, защото има случаи, в които всъщност процесът е напреднал.
„Важно е да се знае, че при младите ракът на гърдата е доста по-агресивен. При жените до 40-годишна възраст заболяването е изключително агресивно“, обяви Гергана Коларова.
Според нея с непрекъснатото говорене за заболяването, митовете за него намаляват. Д-р Коларова допълни, че е важно да се знае и това, че заболяването иска сериозна лекарска намеса.
„Иска и сериозна апаратура за диагностицирането, както и много опит, за да бъде отстранен проблемът качествено“, поясни тя. „Пациентките да не са толкова доверчиви към предложенията, които получават от страна на хора, изповядващи алтернативната медицина“, призова д-р Коларова.
Единият от случаите на риск от рак на гърдата е приемът на хормонални препарати, без това е контролирано и предписано от лекар. Безспорно водеща и на първо място е наследствената обремененост, и то по първа линия, допълни още д-р Коларова.
„Визира се сестра, майка, баба по майчина линия. Когато има наследствена обремененост, жените трябва да бъдат изключително внимателни. Да имат завишена отговорност към себе си“, обясни тя. „Да провеждат редовни профилактични прегледи - това е единственият начин за превенция на заболяването“, обяви Гергана Коларова.
„Ако някой в домашни условия открие нещо в гърдата, което го смущава, е добре да се обърне към специалист веднага. Не изключвам и групата от пациентки, които и по двете линии в семейството им има доста хора, заболели от други видове карциноми“, уточни д-р Коларова и допълни, че такива пациентки с по-високо заложена степен на карциногенеза трябва да обръщат внимание не само на гърдите, а на всички останали органи.